Amelia Sienkiewicz, tajemnicza córka Wiktora Cezarego

Podczas wyprawy do Wilna w 2012 r. odwiedziliśmy Powiewiórkę, miejscowość, gdzie Sienkiewiczowie żyli 100 lat temu. I tam trafiliśmy na cmentarz przykościelny. Na cmentarzu było kilka kobiet, które piękną wileńską, śpiewną polszczyzną wskazały nam, gdzie jest grób Sienkiewiczów.

I znaleźliśmy ten grób. Niestety, nagrobek był już mocno zniszczony. Jednak udało nam się odczytać trzy nazwiska:

Wiktor Sienkiewicz. Czy chodzi o mojego pradziadka, Julki prapradziadka Wiktora Cezarego Sienkiewicza? Wiemy, kiedy się urodził – 1857. Z treści napisu na pomniku wiemy też kiedy zmarł: 7 lutego 1912 r. Miał 53 lata.  Ale w 1912 r. to miał raczej 55 lat ewentualnie 54, jeżeli liczyć pełne lata…

Józef Sienkiewicz. To syn Wiktora. Zmarł 20 czerwca 1906 r. Jeszcze do niego wrócimy w innym wpisie.

Amelia Sienkiewicz. Właśnie ją w tytule określiłem jako „tajemniczą”. Mój Tata nie wiedział, kto to jest. Jego ojciec, czyli Kazimierz Sienkiewicz, syn Wiktora, nie wspominał bowiem nigdy o żadnej Amelii. Kim więc ona była? Niestety, pomnik w tym miejscu jest mocno zniszczony i nie zachowały się daty urodzin i śmierci.

grób w Powiewiórce

 

Na wyjaśnienie tej zagadki trzeba było poczekać kilka lat, a dokładnie do lutego 2016 r. Poszukując bowiem danych o rodzinie Tato trafił na genialną wprost stronę Geneteka, prowadzoną przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Są tam zgromadzone treści wpisów m.in. ksiąg parafialnych z terenu dawnej Polski. Nieocenione źródło informacji. I przy poszukiwaniu wpisów o Sienkiewiczach Tato trafił na ….. Amelię Sienkiewicz! Nie dość, że można było uzyskać podstawowe dane to jeszcze na stronie są skany z ksiąg parafialnych i to w takiej jakości, że można je powiększać i tłumaczyć.  Zobaczcie zresztą sami.

Amelia Sienkiewicz skan z akt

 

I co wynikało z tłumaczenia wpisu pod pozycją 44? W tabeli, wg tytułów rubryk wpisy przedstawiały się następująco:

Kiedy, gdzie, przez kogo, czy tylko wodą, czy ze wszystkimi obrzędami sakramentu  został ochrzczony

Tysiąc osiemset osiemdziesiątego czwartego roku, dnia dwunastego (?) lutego w gedrojckijm kościele rzymsko-katolickim ochrzczono noworodka imieniem Amelia przez księdza, proboszcza tego kościoła z zachowaniem wszystkich obrządków Sakramentu.

Z jakiego stanu i społeczności pochodzi, kim są rodzice, kiedy i gdzie tj. w jakiej parafii urodził się ochrzczony

Szlachcic Wiktor i Scholastyka, z domu Aszenbergów , prawowitych małżonków Sienkiewiczów, urodzona tego roku i tego miesiąca dnia czwartego w zaścianku  Bakaniszki tej parafii.

Kim byli z imienia i nazwiska rodzice chrzestni na Chrzcie świętym i kto był obecny

Rodzicami chrzestnymi byli: szlachcice Izydor (Pieślak) z Małgorzatą, Jakuba Aszenberga,  małżonkowie

Nie ma zatem wątpliwości, że Amelia była córką Wiktora i Scholastyki Sienkiewiczów. Urodziła się w Bakaniszkach 132 lata temu, w 1884 r. Wiktor Cezary, urodziny w 1857 r., miał w tym czasie 27 lat. Czy Amelia była jego najstarszą córką? Może kiedyś dowiemy się, kiedy zmarła? Wszystko jest przecież możliwe…

 

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 161 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

Leave a Comment