
- przez Karol Sienkiewicz
Podczas wyprawy do Wilna w 2012 r. odwiedziliśmy Powiewiórkę, miejscowość, gdzie Sienkiewiczowie żyli 100 lat temu. I tam trafiliśmy na cmentarz przykościelny. Na cmentarzu było kilka kobiet, które piękną wileńską, śpiewną polszczyzną wskazały nam, gdzie jest grób Sienkiewiczów.
I znaleźliśmy ten grób. Niestety, nagrobek był już mocno zniszczony. Jednak udało nam się odczytać trzy nazwiska:
Wiktor Sienkiewicz. Czy chodzi o mojego pradziadka, Julki prapradziadka Wiktora Cezarego Sienkiewicza? Wiemy, kiedy się urodził – 1857. Z treści napisu na pomniku wiemy też kiedy zmarł: 7 lutego 1912 r. Miał 53 lata. Ale w 1912 r. to miał raczej 55 lat ewentualnie 54, jeżeli liczyć pełne lata…
Józef Sienkiewicz. To syn Wiktora. Zmarł 20 czerwca 1906 r. Jeszcze do niego wrócimy w innym wpisie.
Amelia Sienkiewicz. Właśnie ją w tytule określiłem jako „tajemniczą”. Mój Tata nie wiedział, kto to jest. Jego ojciec, czyli Kazimierz Sienkiewicz, syn Wiktora, nie wspominał bowiem nigdy o żadnej Amelii. Kim więc ona była? Niestety, pomnik w tym miejscu jest mocno zniszczony i nie zachowały się daty urodzin i śmierci.
Na wyjaśnienie tej zagadki trzeba było poczekać kilka lat, a dokładnie do lutego 2016 r. Poszukując bowiem danych o rodzinie Tato trafił na genialną wprost stronę Geneteka, prowadzoną przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Są tam zgromadzone treści wpisów m.in. ksiąg parafialnych z terenu dawnej Polski. Nieocenione źródło informacji. I przy poszukiwaniu wpisów o Sienkiewiczach Tato trafił na ….. Amelię Sienkiewicz! Nie dość, że można było uzyskać podstawowe dane to jeszcze na stronie są skany z ksiąg parafialnych i to w takiej jakości, że można je powiększać i tłumaczyć. Zobaczcie zresztą sami.
I co wynikało z tłumaczenia wpisu pod pozycją 44? W tabeli, wg tytułów rubryk wpisy przedstawiały się następująco:
Kiedy, gdzie, przez kogo, czy tylko wodą, czy ze wszystkimi obrzędami sakramentu został ochrzczony
Tysiąc osiemset osiemdziesiątego czwartego roku, dnia dwunastego (?) lutego w gedrojckijm kościele rzymsko-katolickim ochrzczono noworodka imieniem Amelia przez księdza, proboszcza tego kościoła z zachowaniem wszystkich obrządków Sakramentu.
Z jakiego stanu i społeczności pochodzi, kim są rodzice, kiedy i gdzie tj. w jakiej parafii urodził się ochrzczony
Szlachcic Wiktor i Scholastyka, z domu Aszenbergów , prawowitych małżonków Sienkiewiczów, urodzona tego roku i tego miesiąca dnia czwartego w zaścianku Bakaniszki tej parafii.
Kim byli z imienia i nazwiska rodzice chrzestni na Chrzcie świętym i kto był obecny
Rodzicami chrzestnymi byli: szlachcice Izydor (Pieślak) z Małgorzatą, Jakuba Aszenberga, małżonkowie
Nie ma zatem wątpliwości, że Amelia była córką Wiktora i Scholastyki Sienkiewiczów. Urodziła się w Bakaniszkach 132 lata temu, w 1884 r. Wiktor Cezary, urodziny w 1857 r., miał w tym czasie 27 lat. Czy Amelia była jego najstarszą córką? Może kiedyś dowiemy się, kiedy zmarła? Wszystko jest przecież możliwe…