Amelia Sienkiewicz, tajemnicza córka Wiktora Cezarego

Amelia Sienkiewicz, tajemnicza córka Wiktora Cezarego

Podczas wyprawy do Wilna w 2012 r. odwiedziliśmy Powiewiórkę, miejscowość, gdzie Sienkiewiczowie żyli 100 lat temu. I tam trafiliśmy na cmentarz przykościelny. Na cmentarzu było kilka kobiet, które piękną wileńską, śpiewną polszczyzną wskazały nam, gdzie jest grób Sienkiewiczów.

I znaleźliśmy ten grób. Niestety, nagrobek był już mocno zniszczony. Jednak udało nam się odczytać trzy nazwiska:

Wiktor Sienkiewicz. Czy chodzi o mojego pradziadka, Julki prapradziadka Wiktora Cezarego Sienkiewicza? Wiemy, kiedy się urodził – 1857. Z treści napisu na pomniku wiemy też kiedy zmarł: 7 lutego 1912 r. Miał 53 lata.  Ale w 1912 r. to miał raczej 55 lat ewentualnie 54, jeżeli liczyć pełne lata…

Józef Sienkiewicz. To syn Wiktora. Zmarł 20 czerwca 1906 r. Jeszcze do niego wrócimy w innym wpisie.

Amelia Sienkiewicz. Właśnie ją w tytule określiłem jako „tajemniczą”. Mój Tata nie wiedział, kto to jest. Jego ojciec, czyli Kazimierz Sienkiewicz, syn Wiktora, nie wspominał bowiem nigdy o żadnej Amelii. Kim więc ona była? Niestety, pomnik w tym miejscu jest mocno zniszczony i nie zachowały się daty urodzin i śmierci.

grób w Powiewiórce

 

Na wyjaśnienie tej zagadki trzeba było poczekać kilka lat, a dokładnie do lutego 2016 r. Poszukując bowiem danych o rodzinie Tato trafił na genialną wprost stronę Geneteka, prowadzoną przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Są tam zgromadzone treści wpisów m.in. ksiąg parafialnych z terenu dawnej Polski. Nieocenione źródło informacji. I przy poszukiwaniu wpisów o Sienkiewiczach Tato trafił na ….. Amelię Sienkiewicz! Nie dość, że można było uzyskać podstawowe dane to jeszcze na stronie są skany z ksiąg parafialnych i to w takiej jakości, że można je powiększać i tłumaczyć.  Zobaczcie zresztą sami.

Amelia Sienkiewicz skan z akt

 

I co wynikało z tłumaczenia wpisu pod pozycją 44? W tabeli, wg tytułów rubryk wpisy przedstawiały się następująco:

Kiedy, gdzie, przez kogo, czy tylko wodą, czy ze wszystkimi obrzędami sakramentu  został ochrzczony

Tysiąc osiemset osiemdziesiątego czwartego roku, dnia dwunastego (?) lutego w gedrojckijm kościele rzymsko-katolickim ochrzczono noworodka imieniem Amelia przez księdza, proboszcza tego kościoła z zachowaniem wszystkich obrządków Sakramentu.

Z jakiego stanu i społeczności pochodzi, kim są rodzice, kiedy i gdzie tj. w jakiej parafii urodził się ochrzczony

Szlachcic Wiktor i Scholastyka, z domu Aszenbergów , prawowitych małżonków Sienkiewiczów, urodzona tego roku i tego miesiąca dnia czwartego w zaścianku  Bakaniszki tej parafii.

Kim byli z imienia i nazwiska rodzice chrzestni na Chrzcie świętym i kto był obecny

Rodzicami chrzestnymi byli: szlachcice Izydor (Pieślak) z Małgorzatą, Jakuba Aszenberga,  małżonkowie

Nie ma zatem wątpliwości, że Amelia była córką Wiktora i Scholastyki Sienkiewiczów. Urodziła się w Bakaniszkach 132 lata temu, w 1884 r. Wiktor Cezary, urodziny w 1857 r., miał w tym czasie 27 lat. Czy Amelia była jego najstarszą córką? Może kiedyś dowiemy się, kiedy zmarła? Wszystko jest przecież możliwe…

 

4 komentarze do “Amelia Sienkiewicz, tajemnicza córka Wiktora Cezarego

 1. Witam, zaciekawiło mnie to co jest napisane powyzej, znalazlem to calkiem przypadkiem.
  Moja prababcia miała nazwisko Sienkiewicz. Spoczywa, wraz z mezem na cmentarzu w Krośnie Odrzanskim, podobnie jak ich córki.

  Pozdrawiam

  1. Remik, jeżeli w Krośnie to nie była stamtąd, na pewno przyjezdna, powojenna. Skąd przyjechała?

   1. Wiem że moja babcia- Jadwiga Śledź przyjechała z Litwy chyba miejscowość Gródek. Pamiętam jak pisała listy cyrylica. Opowiadała mi coś o tym.
    Po konsultacji z moją mamą (wnuczką Ameli) zapytalem o imiona córek Amelii, potwierdziła te które są w drzewie, mydimy ze to wszystko się pokrywa. Powiedziała że moja prababka Amelia miała pierwszego męża, podała to samo nazwisko a jej mama Jadwiga jest z drogiego męża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę