Dokumenty rodziny Aszemberg

Dotarły do mnie właśnie dokumenty dotyczące rodziny Aszemberg, całe drzewo genealogiczne wraz z dokumentami, bardzo dużo plików metryk i innych dokumentów. Na razie musimy się w to wczytać, ale w blogu oczywiście warto już coś wspomnieć.

Najpierw samo wyjaśnienie prawidłowego brzmienia nazwiska – wg najstarszej wersji poprawna pisownia to Aszeberg, bez literki „m” w środku. Nie wiem, kiedy i dlaczego ona się pojawiła, ale to będzie widać w dokumentach – niektóre nazwiska mają „m” a niektóre nie.

Najpierw wyjaśnienie dlaczego w blogu będę pisał o Aszembergach – oczywiście z powodu Scholastyki, żony Wiktora-Cezarego Sienkiewicza. Scholastyka to matka dziadka Kazimierza, czyli moja prababcia. Ale to także prababcia wszystkich innych wnuków Kazimierza: Darka, Marzeny, Agnieszki, Doroty, Piotra i Wojtka. Oraz pra pra babcia naszych dzieci – kolejnej piątki.

Ale to także prababcia Bożeny i Marii Angeliki. To nie wszystko – liczba wnuków, prawnuków i pra pra wnuków Scholastyki to kilka tuzinów, wszak miała 11 dzieci, z czego kilkoro miało własne rodziny: Witold Sienkiewicz (1886-1953), Adolf Sienkiewicz (1892-1976), Michał Sienkiewicz (1899-1957), Maria Bortnowska (1901-1977) oraz wspomniany już Kazimierz (1903-1966).

Ale zanim napiszę o otrzymanych dokumentach słów kilka o samych Aszembergach tudzież Aszebergach czy Ashebergach.

Okazuje się, że to bardzo stara i zacna rodzina, datująca się od 1243 r.! Licznie rozgałęziona w Europie północnej, linia Kurlandzka posiadała tytuł barona. Więcej informacji o herbie i rodzinie znajduje się na tej stronie niemieckiej Wikipedii. 

Niemcy oczywiście piszą Asheberg, po spolszczeniu to Aszeberg. Rodzina używała też przyimka „von”.

Warto wspomnieć o herbie Asheberg. Są oczywiście rożne wersje, wizerunek w zdjęciu tytułowym i poniżej pochodzi z Wikipedii, która z kolei odsyła do niemieckiego leksykonu szlachty. Tutaj link.

Opis herbu jest taki:

Herb jest podzielony na czerwony i złoty i pokazuje dwa złote koła słoneczne. Na hełmie z czerwonymi i złotymi kocami między otwartymi skrzydłami, każde z kołem słonecznym w czerwonym ukośnym polu.

O kurlandzkim pochodzeniu rodziny Scholastyki mówiło się w domu od zawsze, ale teraz jest to udokumentowane.

2 komentarze do “Dokumenty rodziny Aszemberg

  1. Mój dziadek nazywał się Aszemberg, ojciec mojej Mamy. Został zamordowany w Katyniu. Apolinary Aszemberg. Oficer w stopniu kapitana w 1939. Jego ojciec to chyba Kazimierz. Mieszkał w Warszawie i Łodzi. Wiem tylko że pochodzil z Kurlandii. Nic więcej nie wiem o tej rodzinie.

    1. Roger, całą rodzina Aszeberg czy też Aszemberg pochodziła z Kurlandii. Jedyny Kazimierz Aszemberg jaki pojawia się w moich zapiskach to Kazimierz Jan urodzony w 1870 r. Może pasuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę