Rozwiązanie zagadki kryminalnej

Przez wiele lat nurtowało nas pytanie, kim jest Albin, zastrzelony w 1904 r.? Czy to jakiś nieznany Sienkiewicz? A może to tylko przypadek, że opis jego śmierci znajdował się w naszym archiwum? Oczywiście były też przypuszczenia, że Albin nosił nazwisko Aszemberg… I były to przypuszczenia trafne.

Scholastyka Aszeberg …

Żeby wyjaśnić związek Albina z naszą rodziną zacznę od przypomnienia informacji o mojej prababci, Scholastyce Sienkiewicz z domu Aszeberg (1863-1942). Otóż Scholastyka urodziła się około 1863 r., zaś jej rodzice to Adam Aszeberg oraz Małgorzata Teżuszel. O ich małżeństwie (ślub w 1853 r) już pisałem tutaj >>

… jej brat …

Z tego związku urodziło się kilkoro dzieci (ich ilość będzie ważna, o czym za chwilę). W 1858 r., 20 września, urodził się Albin Aszeberg. Poniżej zdjęcie wpisu do księgi (numer 70) i tłumaczenie:

1858 wrzesień. W Pozelwiańskim filialnym kościele 20 września urodził się i ochrzczony 20 września Albin Aszemberg syn szlachciców Adama i Małgorzaty z Tażuszelów baronów von Aszebergów. Urodzony w folwarku Giełażyńce. Świadkowie dworzanie baron Romuald Aszemberg z Weroniką Aszebergówną.

Nie mamy zatem wątpliwości, że ten Albin i nasza Scholastyka byli rodzeństwem.

Ale czy to ten Albin został zastrzelony w 1904 r.? Wg mnie tak.

Po pierwsze opis śmierci niespokrewnionej osoby raczej nie mógł przypadkiem znaleźć się w domowym archiwum. Co innego z opisem śmierci brata Scholastyki, to naturalne, że posiadała ten dokument.

Po drugie Albin przed śmiercią wyraźnie postanowił

Rzeczy rozdać moim towarzyszom i tysiąc i kilkuset rubli darować długi towarzyszom i rozdać im a pozostałe rozdzielić równo pomiędzy pięciu siostrami.

Czyli w 1904 r. Albin miał 5 sióstr.

… i siostry

Przyjrzyjmy się zatem bliżej siostrom Scholastyki:

Córki Adama Aszeberga i Małgorzaty:

Scholastyka Sienkiewicz (1863-1942), Helena primo voto Maciulewicz, secundo voto Jacuńska (ur. 1864), Anna (1866-1936) oraz Aleksandra (1869-1873).

Córki Jakuba Aleksego Aszeberga i Małgorzaty (z małżeństwa lewirackiego):

Marianna (ur. 1871) oraz Apolonia (ur. 1874), nie znamy dat ich zgonów.

Córek było zatem łącznie 6, ale zwróć uwagę, że w 1904 r. nie żyła już Aleksandra, zmarła jako 4letnie dziecko. W 1904 r. Albin miał zatem 5 sióstr. 

Dlatego, biorąc pod uwagę powyższe okoliczności uważam, że 30 października 1904 r. zastrzelony został Albin Aszeberg.

I w ten sposób kolejna zagadka została rozwiązana.

Aha – ze związku Adama i Małgorzaty urodziło się jeszcze dwóch synów: Bolesław-Stanisław oraz Adolf. Poświęcę im niedługo osobne wpisy, bo ich potomkowie nadal gdzieś żyją…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę