Pandemia to dobry okres do planowania wycieczek na czas „po”. Oprócz obowiązkowego Wilna i okolic w bieżącym roku chcę się wybrać do szwedzkiego Göteborga. Powodem tej wycieczki będzie oczywiście Rutger von Ascheberg. Mój daleki krewny ze strony prababci Scholastyki Ascheberg, żony Wiktora Cezarego.
***
Już na wstępie wspomnę, że niniejszy wpis dedykuję Mateuszowi Lewickiemu, mojemu siostrzeńcowi, który także jest spokrewniony z Rutgerem von Ascheberg i bardzo interesuje się historią. Mateusz, zapraszam Cię na wycieczkę do Szwecji! (także w realu).
***
Szukając wakacyjnych inspiracji trafiłem na stronę Muzeum Miejskiego w Göteborgu. Nie bez powodu, właśnie w tym mieście żył i został pochowany Rutger von Ascheberg, szwedzki feldmarszałek, walczący pod dowództwem m.in. Karola Gustawa. Spytałem zatem, czy po Rutgerze zachowały się jakieś pamiątki. I nie zawiodłem się, pamiątek jest całkiem sporo (chociaż nie takich typu „magnesik na lodówkę”).
Dom Rutgera Ascheberga
Pani Katharina Wänseth, kurator w Muzeum Miejskim (Göteborgs stadsmuseum) poinformowała mnie, że Rutger von Ascheberg zmarł w swoim domu w Göteborgu na Rynku Głównym w 1693. Ustalenie zatem, w którym dokładnie domu mieszkał, to kolejne zadanie do wykonania. Sądzę jednak, że nie będzie to problemem.
Kościół Niemiecki
Rutger został pochowany w Kościele niemieckim w rodowej kaplicy Aschebergów. Pani Katharina przysłała mi także link do strony o tym kościele – zachęcam do przeczytania (Google dobrze to tłumaczy). Wynika z tych informacji, że feldmarszałek Rutger von Ascheberg zlecił wybudowanie we wschodniej części kościoła kaplicy pogrzebowej Aschebergów – budowę ukończono 11 grudnia 1682 r. Kaplica została wybudowana (znajduje się za ołtarzem), widać ją na poniższym zdjęciu (z Wikipedii):
autor: Av User Västgöten on sv.wikipedia – User:Västgöten from sv.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1328401
Zachęcam do sprawdzenia na mapach Google położenia kościoła i kaplicy. Tutaj jest link do właściwego miejsca (chociaż kościół jest zakryty rusztowaniami, przechodzi remont) >>>
Ale najciekawsze jest oczywiście wnętrze tej kaplicy – tam pochowany jest Rutger von Ascheberg, zmarł w kwietniu 1693 r. Na tym zdjęciu pokazany jest jego nagrobek. Natomiast na ścianie za nagrobkiem znajduje się tablica. Wynika z niej, że razem z Rutgerem pochowana jest tam jego żona, Magdalena Eleonora von Busseck. Natomiast za nagrobkiem wisi portret, zapewne Rutgera. Muszę koniecznie tam pojechać i to sprawdzić. Zdjęcie poniżej.
autor: Av B****n – Eget arbete, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20234847
Na zakończenie Katharina napisała:
Przepraszam, muzeum nie ma żadnych pamiątek, które są z nim związane. Ale jest częścią ekspozycji muzeów.
Medal
Warto też wspomnieć, że po śmierci Rutgera na jego cześć wybity został medal. Jego opis i wizerunek znajduje się tutaj >>
Tak wygląda awers:
Zatem czeka mnie zwiedzanie kościoła, starego miasta i muzeum. Oznacza to całkiem interesujący weekend w Goteborgu!
Jeżeli kogoś interesuje osoba Rutgera, to można zajrzeć także na tę stronę>>>, którą wyszukał mój Tato, wnuk Scholastyki z Aszebergów.
Zdjęcie tytułowe przedstawia Kościół Niemiecki. Autor: Av Ankara – Eget arbete, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11724077