Zenon Sienkiewicz (1917-1943)

Zenon Sienkiewicz (1917-1943)

Osobny wpis warto z całą pewnością poświęcić Zenonowi Sienkiewiczowi, synowi Bernarda i wnukowi Ignacego Sienkiewicza. Zenon bowiem był lotnikiem i w czasie II Wojny służył w batalionie bombowym.

Temat polskich lotników walczących o „wolność waszą i naszą” jest obecnie popularny – na ekranach można obejrzeć aż dwa filmy poświęcone tej tematyce. Filmy te dotyczą co prawda słynnego Dywizjonu 303, jednak o bombowcach jest w nich też mowa.

Zenon Sienkiewicz urodził się 18 lipca 1917 r. w Wilnie. Przed wojną służył prawdopodobnie w 5. Pułku Lotniczym w Wilnie, ale pewności nie mam. Dzięki uprzejmości Krystyny Jasnosz mogę jednak pokazać zdjęcie Zenona z okresu przedwojennego, z roku 1938. Niestety, poza orzełkiem lotniczym nie widać na mundurze żadnych innych oznaczeń. Mamy też jego próbkę pisma.

Z okresu przedwojennego zachowało się także zdjęcie Zenona w stroju sportowym – uprawiał lekką atletykę. Tutaj na zawodach w Oszmianie we wrześniu 1937 r. (drugi z prawej strony). Właśnie mija 81 lat od wykonania tej fotografii…

Z opowiadania Krystyny Jasnosz wynikało, że jego chrzestną była Stanisława Sienkiewicz. Podobno przed wojną prosił ją o wydanie obiadu, na który zaprosił swoją dziewczynę, ponieważ nie chciał jej zaprowadzić do domu, w obawie przed reakcją matki.

Najciekawsze są jednak wojenne losy Zenona. Nie wiemy, jak trafił do Anglii (pewnie przez Rumunię i Francję) i kiedy podjął służbę. Wiemy jednak, że jego jednostką był 300 Dywizjon Bombowy Ziemi Mazowieckiej. To zasłużona w walce jednostka, działająca od sierpnia 1940 r. Jej odznaka jest w zdjęciu tytułowym.

Przebieg służby wojskowej Zenona jest (przynajmniej na razie) nieznany. Swoją kartę w historii zapisał w lutym 1943 r.

Wg „Księgi Lotników Polskich. Poległych, Zmarłych i Zaginionych 1939-1946” autorstwa Huberta Kazimierza Kujawy i Olgierda Cumfta z 1989 r. Zenon Sienkiewicz miał numer ewidencyjny P-793324 i 3 lutego 1943 r. wykonywał swój ostatni rozkaz.

Tego bowiem dnia jego Wellington III BH-X (BK511) wykonywał nalot na Hamburg i został prawdopodobnie zestrzelony nad Morzem Północnym. Zginęła cała załoga:

pilot Walerian Zieliński, pilot Paweł Marciniszyn, obserwator Stefan Kalina, Sgt (rtg.) Józef Matelowski, strzelec Feliks Łazowski oraz strzelec Zenon Sienkiewicz.

Z książki tej dowiadujemy się, że zginął w stopniu kaprala.

Na tej stronie jest więcej informacji o Dywizjonie 300.

Warto przypomnieć, że jego kuzyn Mieczysław Sienkiewicz również poległ na froncie tej wojny. Zenon i Mieczysław mieli wspólnego prapra dziadka Józefa Kajetana Sienkiewicza.

Mieczysław Sienkiewicz. VI.2.6.

Cześć ich pamięci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę