O czym jest ten Blog

Cieszę się, że tutaj zajrzałeś. Zanim jednak napiszę o czym jest ten blog, przedstawię Ci kilka informacji technicznych:

 1. Jeżeli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę email z nowym wpisem zapisz się na powiadomienia w polu „Subskrypcja” (po prawej stronie)
 2. Jeżeli szukasz informacji o konkretnej osobie, wpisz jej imię lub nazwisko w polu „Przeszukaj Blog” (także po prawe stronie)
 3. Wpisy ułożone są wg kategorii. Lista kategorii rozwija się po najechaniu kursorem na pole „Kategorie” (na samej górze, po prawej stronie).
 4. Żeby przejść do starszych artykułów, przejdź do pola Kategoria (po prawej stronie) i tam wybierz stronę, którą chcesz wyświetlić.

I jeszcze jedna ważna sprawa – ten blog żyje i jest ciągle uzupełniany o nowe informacje. Przodkowie, o których nic nie wiedziałem rok temu, dzisiaj są już doskonale znani. Przybywa danych i dokumentów. Jednak nie wracam i nie poprawiam starszych wpisów. Dlatego pamiętaj, żeby czytać blog dokładnie, zarówno starsze jak i najnowsze wpisy.

A teraz przejdźmy do meritum. Po co jest ten blog.

Historia jest nauczycielką życia

Zawsze interesowała mnie historia. I stare papiery. Dlatego bardzo lubiłem przeglądać dokumenty przechowywane przez moją Babcię, Jadwigę Sienkiewicz, czyli Drugą Mamę. Metryki, listy, świadectwa szkolne, fotografie. Lata 20 i 30, czasami jeszcze XIX wiek. Historia, sto ostatnich lat. Rosja, Polska, Rzesza Niemiecka, Związek Radziecki, Republika Litewska… a wszystko to w Nowej Wilejce. Dziadkowie nie zmieniali miejsca zamieszkania, to granice się przesuwały.

I pamiątki związane z tą historią chcę pokazać. Pamiątki przedwojenne, bo one przyjechały wraz z “repatriantami”. Żeby mogło zobaczyć je moje rodzeństwo (bliższe i dalsze) oraz nasze dzieci. Z Warszawy, Olsztyna, Gdańska. I wszędzie, gdzie tylko będziemy.

Niezależnie od tego, gdzie teraz jesteśmy, przodków mamy takich samych.

8 komentarzy

 • Mateusz Neckar Lipiec 16, 2019 09.59 pm

  Dzień dobry,

  Bardzo ciekawy blog, winszuje kunsztu, wiedzy oraz ciekawego przedstawiania genealogicznego poszukiwania i odkrywania historii rodziny.

  A propos sprawdzenia powiązania z rodziną Henryka Sienkiewicza, może warto zrobić test Y DNA, z tego co mi wiadomo Henryk miał haplogrupe N1c.

  Interesuje się familia Sienkiewiczow, ponieważ mam w swoim drzewie Kazimierza Sienkiewicza żyjącego w Trembowli na przełomie XVIII i XIX wieku, ale niewiele o nim wiem.

  Pozdrawiam,

  Mateusz Neckar

  Reply 
  • Karol Sienkiewicz Lipiec 17, 2019 09.32 am

   Mateusz, dzięki za miłe słowo, zapraszam częściej 🙂 Co do DNA to jest taki plan w najbliższym czasie. A jeżeli chodzi o Kazimierza to proszę o bliższe dane, mam kilku w drzewie w tym okresie. Może imię ojca?

   Reply 
   • Mateusz Neckar Lipiec 17, 2019 10.11 pm

    Witam,

    Dziękuję za odpowiedź. Oczywiscie, będę zaglądał na bloga czesto.

    Niestety nie znam imienia ojca, wiem, że miał żonę Mariannę z domu Wisłocka. Nie mam metryki zgonu- księgi metrykalne z Trembowli są bardzo fragmentarycznie zachowane.
    W lustracjach trembowelskich pod koniec XVIII wieku Kazimierz zapisany jest jako szlachcic, natomiast jego dzieci już nie są tak odnotowywane. Bardzo skromna wiedza.

    Reply 
    • Karol Sienkiewicz Lipiec 18, 2019 08.41 am

     Obawiam się, że nie pomogę. Mamy w drzewie Marianny z domu Diedrojć, Mickiewicz czy Matejko, ale Wisłockiej nie mamy…

     Reply 
 • Mateusz Neckar Lipiec 18, 2019 09.44 am

  Dziękuję bardzo za sprawdzenie. Kiedyś może uda mi się namierzyć przodków Kazimierza.Pozdrawiam serdecznie.

  Reply 
  • Karol Sienkiewicz Lipiec 18, 2019 09.46 am

   Powodzenia 🙂 I proszę o info jak uda się coś ustalić.

   Reply 
 • Aleksandra Kozarzewska Sierpień 12, 2019 02.43 pm

  Dzień dobry,

  Przypadkiem natknęłam się na ten blog poszukując informacji na temat rodziny Bortnowskich zamieszkującej okolice Pińska. Czy posiada Pan jakieś informacje o nich? 🙂 Mój prapradziadek nazywał się Henryk Soter Bortnowski ur w Janowie k. Pińska w 1860 r.

  Pozdrawiam
  Aleksandra Kozarzewska

  Reply 
  • Karol Sienkiewicz Sierpień 12, 2019 02.51 pm

   Dzień dobry, Bortnowscy są w naszym drzewie – proszę szukać wpisów o Tadeo Bortnowskim. Ale w zasadzie nie wiem nic jego przodkach, mam tylko jego wspomnienia, też są na blogu.

   Reply 

Leave a Comment