O czym jest ten Blog

Cieszę się, że tutaj zajrzałeś. Zanim jednak napiszę o czym jest ten blog, przedstawię Ci kilka informacji technicznych:

  1. Jeżeli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę email z nowym wpisem zapisz się na powiadomienia w polu „Subskrypcja” (po prawej stronie)
  2. Jeżeli szukasz informacji o konkretnej osobie, wpisz jej imię lub nazwisko w polu „Przeszukaj Blog” (także po prawe stronie)
  3. Wpisy ułożone są wg kategorii. Lista kategorii rozwija się po najechaniu kursorem na pole „Kategorie” (na samej górze, po prawej stronie).
  4. Żeby przejść do starszych artykułów, przejdź do pola Kategoria (po prawej stronie) i tam wybierz stronę, którą chcesz wyświetlić.

I jeszcze jedna ważna sprawa – ten blog żyje i jest ciągle uzupełniany o nowe informacje. Przodkowie, o których nic nie wiedziałem rok temu, dzisiaj są już doskonale znani. Przybywa danych i dokumentów. Jednak nie wracam i nie poprawiam starszych wpisów. Dlatego pamiętaj, żeby czytać blog dokładnie, zarówno starsze jak i najnowsze wpisy.

A teraz przejdźmy do meritum. Po co jest ten blog.

Historia jest nauczycielką życia

Zawsze interesowała mnie historia. I stare papiery. Dlatego bardzo lubiłem przeglądać dokumenty przechowywane przez moją Babcię, Jadwigę Sienkiewicz, czyli Drugą Mamę. Metryki, listy, świadectwa szkolne, fotografie. Lata 20 i 30, czasami jeszcze XIX wiek. Historia, sto ostatnich lat. Rosja, Polska, Rzesza Niemiecka, Związek Radziecki, Republika Litewska… a wszystko to w Nowej Wilejce. Dziadkowie nie zmieniali miejsca zamieszkania, to granice się przesuwały.

I pamiątki związane z tą historią chcę pokazać. Pamiątki przedwojenne, bo one przyjechały wraz z “repatriantami”. Żeby mogło zobaczyć je moje rodzeństwo (bliższe i dalsze) oraz nasze dzieci. Z Warszawy, Olsztyna, Gdańska. I wszędzie, gdzie tylko będziemy.

Niezależnie od tego, gdzie teraz jesteśmy, przodków mamy takich samych.

12 komentarzy

Leave a Comment