- przez Karol Sienkiewicz
Podczas wspomnianej już wyprawy na Litwę odwiedziliśmy miejscowość Pavovere, czyli Powiewiórka. Wg niezawodnej Wikipedii to obecnie wieś, która kiedyś była miasteczkiem. Mieszka tam nieco ponad 400 osób, pewnie większość z nich mówi po polsku. Wikipedia podaje:
Miasteczko należało do dóbr Sorokpol i taką też nazwę nosiło. Przez lata było to dziedzictwo rodziny Soroków. W 1866 roku liczyło 15 domów i 158 mieszkańców, w 1887 roku – 103 mieszkańców. W drewnianym kościele pw. św. Kazimierza z 1775 roku, wielokrotnie przebudowywanym, w dniu 15 grudnia1867 ochrzczony został Józef Piłsudski. Wydarzenie to upamiętnia umieszczona w kościele tablica pamiątkowa w języku polskim
Czyli jest to miejscowość ważna dla historii Polski! A dla naszej rodziny? Oczywiście też. Na cmentarzu przy kościele pochowani są bowiem nasi bliscy. W kościele tym odbyły się pewnie msze żałobne, chodził może do niego mój Pradziadek? Jeden w wpisów na pewno poświęcę grobom, które tam wiedzieliśmy. Na razie kilka zdjęcie kościoła, i to jakiego kościoła!
Moi też z Sorokpola
https://docs.google.com/presentation/d/19oR1QzopI9X6r9EuwIJEIAxsc2Aet_T4JE3ILlfaYvk/edit?usp=sharing
Pozdrawiam.
Panie Jacku, na cmentarzu w Powiewiórce jest bardzo dużo grobów rodziny Żejmo. Koniecznie musi Pan odwiedzić ten cmentarz.