Powiewiórka. Pavovere

Podczas wspomnianej już wyprawy na Litwę odwiedziliśmy miejscowość Pavovere, czyli Powiewiórka. Wg niezawodnej Wikipedii to obecnie wieś, która kiedyś była miasteczkiem. Mieszka tam nieco ponad 400 osób, pewnie większość z nich mówi po polsku. Wikipedia podaje:

Miasteczko należało do dóbr Sorokpol i taką też nazwę nosiło. Przez lata było to dziedzictwo rodziny Soroków. W 1866 roku liczyło 15 domów i 158 mieszkańców, w 1887 roku – 103 mieszkańców. W drewnianym kościele pw. św. Kazimierza z 1775 roku, wielokrotnie przebudowywanym, w dniu 15 grudnia1867 ochrzczony został Józef Piłsudski. Wydarzenie to upamiętnia umieszczona w kościele tablica pamiątkowa w języku polskim

Czyli jest to miejscowość ważna dla historii Polski! A dla naszej rodziny? Oczywiście też. Na cmentarzu przy kościele pochowani są bowiem nasi bliscy. W kościele tym odbyły się pewnie msze żałobne, chodził może do niego mój Pradziadek? Jeden w wpisów na pewno poświęcę grobom, które tam wiedzieliśmy. Na razie kilka zdjęcie kościoła, i to jakiego kościoła!

DSC05687

2 komentarze do “Powiewiórka. Pavovere

    1. Panie Jacku, na cmentarzu w Powiewiórce jest bardzo dużo grobów rodziny Żejmo. Koniecznie musi Pan odwiedzić ten cmentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę