Zdjęcia ślubne rodzeństwa Babci Jadzi

Pisałem już, że zdjęcia ślubne zajmują szczególne miejsce w rodzinnych albumach. Często stanowią ona pamiątkę ze ślubów członków rodziny. Tak właśnie jest z dzisiejszymi fotografiami.

Oba zdjęcia to rodzina Babci Jadzi. Pewnie była na tych ślubach…

Pierwsze zdjęcie (format pocztówkowy) przedstawia Pawła Wierzinkiewicza z żoną Bronisławą, pochodzi z 1935 r. Na odwrocie adnotacja, z której wynika, że Bronka to pierwsza żona Pawła. Zmarła dwa lata po ślubie na gruźlicę. Druga żona miała na imię Janina, mieli dwie córki – Izę i Zuzannę.

 

Paweł Wierzinkiewicz z żoną

Drugie zdjęcie jest bardziej zagadkowe. Wg moich notatek przedstawia Józefinę – Ziutę – i jej męża. Ziuta to była stryjeczna (córka brata ojca) siostra Babci Jadzi, czyli z domu Wierzinkiewicz. I nic więcej nie wiem, nie znam daty ślubu ani nazwiska męża. Wiem tylko, że zdjęcie było wykonane u fotografa Wajsborda na Wielkiej Pohulance w Wilnie. Wynika to z odciśniętej w górnym lewym rogu suchej pieczęci.

Ziuta

O autorze zdjęcia można znaleźć nieco informacji. Nazywał się Wajsbord Szolom, prowadził zakład fotografii portretowej na ul. Wielka Pohulanka 7 (wcześniej właścicielem był Sztumachin Benjamin). Zakład działał w latach 30tych. Ot, taka ciekawostka.

Jeden komentarz do “Zdjęcia ślubne rodzeństwa Babci Jadzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę