Józef Sienkiewicz, tajemniczy syn Wiktora Cezarego

Niedawno pisałem o Amelii Sienkiewicz, tajemniczej córce Wiktora, siostrze mojego dziadka Kazimierza. Ale równie tajemniczy był Józef Sienkiewicz, także pochowany w Powiewiórce.

Z treści zachowanej na nagrobku wiemy, że zmarł 20 czerwca 1906 r. Ale ile żył lat? Kiedy się urodził?

Również wyjaśnienie tej zagadki było możliwe dzięki fantastycznej stronie Geneteka. W dostępnych tam księgach parafialnych (obecnie przechowywanych w Archiwum w Wilnie) pod pozycją 106 widnieje Józef Sienkiewicz. Oto treść wpisu:

Kiedy, gdzie, przez kogo, czy tylko wodą, czy ze wszystkimi obrzędami sakramentu  został ochrzczony

Tysiąc dziewięćset piątego roku, szóstego dnia listopada, w korkożyskim kościele rzymsko-katolickim ochrzczono noworodka imieniem Osip przez księdza Ju. Żukowskiego, ze wszystkimi obrzędami Sakramentu.

Z jakiego stanu i społeczności pochodzi, kim są rodzice, kiedy i gdzie tj. w jakiej parafii urodził się ochrzczony

Szlachcic Wiktor i Scholastycy z Aszenbergów, Sienkiewiczów,  prawowici małżonkowie, syn urodzony tego roku i miesiąca dnia pierwszego w zaścianku Antoniszki.

Kim byli z imienia i nazwiska rodzice chrzestni na Chrzcie świętym i kto był obecny

Rodzicami chrzestnymi byli: Osip Moskwicz z Józefą Aszenberg, żoną Adama.

 

Józef Sienkiewicz skan z akt

Osip to oczywiście rosyjskie Józef.

Zatem mamy rozwiązanie zagadki: Józef Sienkiewicz był synem Wiktora i Scholastyki Sienkiewiczów, urodził się 1 listopada 1905 r., zaś zmarł 20 czerwca 1906 r. Żył niecałe 8 miesięcy….

Pojawiają się tutaj dwie nowe miejscowości: Antoniszki oraz Korkożyszki. Są to litewskie zaścianki. Ale konkretnie które?

Skoro parafia była w Korkożyszkach, to chodzi zapewne o gminną wieś rejonową w okręgu wileńskim, gdzie znajduje się kościół św. Piotra i Pawła. Ale które to Antoniszki? Samych Antoniszek było kilka. Ale w których urodził się Józef?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę