Karol Sienkiewicz. Liber I. Dziennik podróży po Anglii. 

Karol Sienkiewicz. Liber I. Dziennik podróży po Anglii. 

Prezentację książek w nowej kategorii „Karol z Kalinówki” rozpocznę od publikacji najnowszej, bo wydanej w 1953 r.: „Dziennik podróży po Anglii 1820-1821”. To była pierwsza publikacja autorstwa Karola Sienkiewicza którą kupiłem. Kolejne wpisy o książkach Sienkiewicza będą numerował Liber II, Liber III, et cetera.

Wyjazd do Anglii

Karol Sienkiewicz swoją wielką karierę rozpoczął jako guwerner młodych Zamoyskich, siostrzeńców księcia Adama CzartoryskiegoKonstantego, Andrzeja, Jana i Władysława – wyjazdem do Genewy w 1817 r.  Dobrze wypełniał swoje obowiązki, jednak w 1818 r. dowiedział się, że jego patron zamierza wysłać go do Anglii. Najpierw jednak Sienkiewicz wrócił do Puław by zająć się imponującą biblioteką księcia. Tam wykazał się pracowitością i umiejętnościami, więc wkrótce powierzono mu misję zagraniczną – w październiku 1819 r. wyjechał z Puław i przez Francję (Calais) dotarł do angielskiego Dover. W Londynie pojawił się 27 czerwca 1820 r.

Zadania miał ściśle określone – poznawać funkcjonowanie bibliotek i nabywać polonica od handlarzy, antykwariuszy, kolekcjonerów (niestety, z przeciętnym skutkiem, ponieważ nie miał katalogu zbioru z Puław, więc kupił sporo dubletów). W Anglii Sienkiewicz zabawił do jesieni 1821 r., a więc spędził tam niecałe półtora roku. I właśnie o tym pobycie jest prezentowana publikacja.

Książka z 1953 r. Dziennik podróży do Anglii 1820-1821

Jak dowiadujemy się z ciekawego wstępu autorstwa Bogdana Horodyskiego, w 1948 r. zaproponowano Bibliotece Narodowej nabycie rękopisu nieznanego autora. Dziełko oprawione było w skórę i nosiło tytuł: Dziennik Karolów w Anglii 1820-1821. Rękopis został rozpoznany jako praca Sienkiewicza i zakupiony. Następnie został opracowany i wydany. Bogdan Horodyski tak dziękował na zakończenie wstępu:

Dyrekcja Biblioteki Narodowej i Dyrekcja Oddziału Zbiorów Czartoryskich Muzeum Narodowego w Krakowie zechcą przyjąć podziękowanie za zgodę na opublikowanie rękopisów, Dyrekcja Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – za piękną szatę, w jakiej się Dziennik Karola Sienkiewicza ukazuje.

Książka Dziennik podróży do Anglii 1820-1821, którą z rękopisu wydał, wstępem i komentarzem opatrzył Bogdan Horodyski została opublikowana we Wrocławiu przez Zakłady Narodowe im. Ossolińskich w 1953 r. w nakładzie 1200+120 egz. (wydanie I).

Rękopis dostępny jest w serwisie POLONA tutaj >>>>>

Wpis ten publikuję sobotę, 29 listopada 2024 r. Zobaczmy, co pod tą datą zanotował Karol z Kalinówki w swoim Dzienniku:

29 listopada 1820. Środa.

Byłem w bibliotece. Betsy słaba na gardło. Chodzą to do niej na lekcje rysunków jakieś ładne dziewczęta. Jedna z nich pukała do słabej, udając żartem (jak mi to potem powiadano), że niby to ja idę. Bardzo one ciekawe widzieć to zwierzę – Polaka. Raz się jednak we drzwiach spotkałem [z nimi], to nie chciały na mnie podnieść oczu, a rad bym był, bo ładne.

Reprint z 2007 r. Dziennik podróży do Anglii 1820-1821

„Dziennik podróży po Anglii 1820-1821” został wydany ponownie w 2007 r. w serii Skarby Biblioteki Narodowej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz De Agostini Polska. Książka była oprawiona w sposób imitujący obwoluty introligatorskie (co było charakterystyczne dla książek z serii publikowanej przez De Agostini – miało być „na bogato” i ładnie wyglądać na półce). Nie posiadam tego wydania, ale jak gdzieś na allegro się pojawi, to może kupię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę