Tadeusz Bortnowski. Historia pisana obrazem. Kroniki wieku życia

Dziadek Kazimierz miał rodzeństwo, to oczywiste. O tym rodzeństwie będę jeszcze pisał i pokazywał dokumenty, bo zdjęć nie posiadamy. Jedną z sióstr była Maria (ur. 2.08.1901 r.), która po ślubie nosiła nazwisko Bortnowska.

I właśnie jej synem jest tytułowy Tadeusz Bortnowski (ur. 24.05.1924 r.). Dlaczego akurat o nim piszę? Bo Tato właśnie podesłał mi link do jego historii. Historii swojego kuzyna.

Tadeusz – czyli stryjeczny brat mojego Ojca, bo Maria była jego stryjenką, był filmowcem, który po wojnie osiadł w Argentynie. A wcześniej tułaczka – Syberia, Iran, Egipt. I udział w wielkich chwilach, jak Monte Cassino.

Wg strony Polski Film był on autorem zdjęć do Kroniki Filmowej 2 Korpusu Armii Wojska Polskiego (1943-1946) oraz do filmu Generał Anders opuszcza Włochy (1946). Korespondent . Potem znany i zasłużony dla Argentyny filmowiec.

Historia jego życia została opisana tutaj. I tutaj też jest bardzo ciekawa historia (można to przetłumaczyć przez Google, warto!).

Ten materiał jest z maja 2002 r., Tadeusz miał wtedy 78 lat. Na pewno pojawiał się jeszcze w 2012 r. W 2016 r. ma zatem 92 lata. Mam nadzieję, że nadal cieszy się dobrym zdrowiem. Żona jego stryjka, czyli Dziadka Kazimierza – Babcia Jadzia – żyła przecież dużo dłużej.

Na tym filmie udziela wywiadu. Historia se escribe con i de imagen – Entrevista a Tadeo Bortnowski. Historia może być napisana obrazem.

A pod tym linkiem jest inny film o Tadeo, dużo w nim zdjęć z okresu przedwojennego, jeszcze z matką Marią z Sienkiewiczów.

Cytat z jednego z tekstów poświęconych Tadeuszowi:

Z uśmiechem zawsze nauczał, że warto walczyć o życie i marzenia.

To chyba cecha pokolenia, które już odchodzi…

Tadeusz 1

Okazało się właśnie, że 30 i 31 marca 2016 r. TV Polonia wyemitowała film o Tadeuszu Bortnowskim pt. Kroniki wieku życia. Przegapiłem, a TV Polonia nie ma prawa do zamieszczenia filmu w Internecie. Może będzie ponowna emisja? Opis ze strony TV:

TVP Polonia   film dokumentalny, Argentyna 2009, Historia życia Tadeo Bortnowskiego – Polaka, który po trudach wojny i długiej tułaczce trafił do Argentyny. Bohater dokumentu w czasie wojny przeżył zarówno wywiezienie na Syberię, jak i obóz koncentracyjny. Jest autorem kroniki filmowej 2. Korpusu Armii Polskiej na Wschodzie z 1943 r. Program przeznaczony dla widzów od lat 12.  Program nadawany w języku polskim. Czas trwania: 57 min. Reżyseria: Lucas Trajtengatz, Fernando Horacio Martín, Muzyka: Leszek Możdżer, Guy Pearson, Carlos Libedinsky.

Pod tym adresem na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego można natomiast zobaczyć fragmenty filmów kręconych w 1946 r. przez Tadeo:

http://archiwum.nina.gov.pl/katalog?Filter.PersonCodenames=tadeusz-bortnowski

 

 

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 161 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

2 komentarze

 • Edyta Czerwiec 08, 2017 02.36 am

  Tadeusz Bortnowski zmarł 21 listopada 2015 roku. W drugim korpusie w wydziale propagandy, w Argentynie wzięty reporter telewizyjny i producent. Dzięki Lucas i Agnieszka za wasz film!

  Reply 
  • Karol Sienkiewicz Czerwiec 08, 2017 09.30 am

   Edyta, dziękuje za zainteresowanie historią Tadeo 🙂

   Reply 

Leave a Comment