Adolf Sienkiewicz i wesele Cioci Gosi

Ciekawymi pamiątkami są zdjęcia wykonane podczas uroczystości rodzinnych. Zarówno oficjalne, jak i te mniej pozowane, zrobione przez rodzinnych fotoamatorów. Do takich właśnie fotografii należy zdjęcie wykonane przy okazji śluby mojej Cioci Małgorzaty Sienkiewicz i Wujka Jerzego Fila.

slub-gosi

Ślub odbył się w Bartoszycach, to właśnie tam zamieszkali Sienkiewiczowie po opuszczeniu Nowej Wilejki. Samo zdjęcie jest opisane na odwrocie jako wykonane 26 lipca 1961 r. To była środa, zatem już kilka dni po weselu.

Zanim napiszę o osobach na zdjęciu to podzielę się anegdotą związaną z tym weselem, jaką podczas tegorocznego żeglowania opowiedział mi Tato (stąd zdjęcie tytułowe, żeglarskie).

Otóż przed samym weselem był on na swoim pierwszym samodzielnym obozie żeglarskim nad jeziorem Lutry.  U rybaków kupił kilka kilogramów okoni. Ryby te przygotował, posolił i w kance zawiózł do domu, gdzie Babcia Jadzia szykowała wesele swojej córki, Gosi. Babcia ryby usmażyła i poczęstowała nimi gości. Okazało się jednak, że były tak słone, że nie nadawały się do jedzenia. Dlaczego? Otóż Babcia posoliła je po raz drugi….

Ale ad rem, czyli do zdjęcia. Jest ono ciekawe m.in. dlatego, że jest to jedyna fotografia, na której widać Adolfa Sienkiewicza. O Adolfie wiemy niewiele. Urodził się 22 grudnia 1892 r., zmarł w Słupsku. Jego żoną była Stefania. Mieli też syna Mieczysława, żołnierza AK, który zginął w partyzantce, niestety nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy. Udało się także ustalić, kiedy zmarł. Otóż zmarł 26 lipca 1976 r. Tutaj jest link do zdjęcia jego grobu.

Na zdjęciu Adolf to ten krótko obcięty mężczyzna, widoczny w lewym, górnym rogu zdjęcia.

Kto jeszcze jest na zdjęciu? Wiele osób: Jadwiga i Kazimierz Sienkiewiczowie, ich obie córki – Gosia i Iwona. Brat Babci Jadzi Julian Wierzinkiewicz z żoną Janiną. Z Nowej Wilejki przyjechała Anna Wierzinkiewicz oraz Mieczysław Wierzinkiewicz, rodzeństwo Babci. A także bratanice Babci – Izabela Łojek i Zuzanna Danowska (córki Pawła Wierzinkiewicza) oraz Halina Tyl (córka Juliana) z mężem Kazimierzem.

Samo wesele było chyba ostatnią okazją do spotkania tak licznego rodzeństwa Sienkiewiczów i Wierzinkiewiczów. W Bartoszycach była wówczas m.in. Maria Sienkiewicz, wówczas już Bortnowska. Tyle osób pamiętających Nową Wilejkę już później do Bartoszyc nie przyjechało…

Ale kto jest kim na zdjęciu? Żeby to sprawdzić musisz kliknąć na ten link i zobaczyć, jak mój Tato oznaczył na tym zdjęciu poszczególne osoby. Dzięki, Tato!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę