Ascheberg z Westfalii

Przygotowując prezentację o Rutgerze von Ascheberg zagłębiłem się nieco w jego biografię. Podstawowym źródłem informacji był dla mnie jego Dziennik oficera…, kilkakrotnie już w blogu wspomniany. Lektura ta zaprowadziła mnie do niemieckiej Westfalii. Dopiero stamtąd ród przybył do Kurlandii, czyli do dzisiejszej Łotwy. Nazwisko Ascheberg pochodzi jednak w Niemiec. 

Rodem z Westfalii

Nazwisko Ascheberg pochodzi od nazwy miejscowości Ascheberg, położonej w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia (rejencja Münster, powiat Coesfeld). To miasto o bardzo starej historii, sięgającej IX wieku, początków chrześcijaństwa na tamtym terenie. Właśnie wtedy powstały tam pierwsze folwarki rycerstwa saskiego. Po raz pierwszy nazwa Ascheberg pojawia się w dokumentach jako nazwisko rolnika, właściciela folwarku, około roku 900 i brzmi Askasberge, później także Askarberge.  Folwark ten stał się później siedzibą rodu rycerskiego Ascheberg. Zamek, w naszym rozumieniu, powstał tam po 1200 roku, co było typowe dla tych terenów  – nawet siedziby starszych rodów szlacheckich, viri nobiles, przypominały domy w większych folwarkach, były z muru pruskiego i pokryte słomą, trzciną, trzciną lub gontem. Od XIV ród Ascheberg pojawia się już często w dokumentach. Zainteresowanych odsyłam do tej strony poświęconej historii Ascheberg.

Jako ciekawostkę podam, że herb von Ascheberg jest tak opisany:

Als Wappen führt die Familie den Schild quer geteilt, unten gold, oben rot mit zwei goldenen Münzen.

Jako herb rodziny używana jest tarcza podzielona poziomo, u dołu złota, u góry czerwona, z dwiema złotymi monetami.

To ciekawe, nie identyfikowałem tych „kwiatów” jako monet, ale być może tak właśnie wyglądają monety w heraldyce.

Natomiast na tej oficjalnej stronie gminy Ascheberg można obejrzeć krótki filmik o miasteczku. Polecam 😊

Linia Byink

Nas interesuje to, że około 1400 r. Heinrich von Ascheberg był panem trzech majątków: Ichterloh (zamek obecnie nie istnieje, zachowała się jednie część przedzamcza), Byink i Göttendorf. Majątek ten dziedziczy jego syn Dietrich. Natomiast trzej synowie Dytrycha (Ditricha) dzielą pomiędzy siebie majątek. Zamek Byink otrzymuje Klaus i to daje początek linii Byink rodu von Ascheberg.

Linia długo nie została w Westfalii. Stefan von Ascheberg (zmarł w 1567) w 1539 r. przenosi się do Livonii czyli – w pewnym uproszczeniu – do Inflant. Tam nabywa majątek Lettau.

Dokładnie takie informacje podaje też autor doskonałego opracowania wzmiankowanego na wstępie Dziennika oficera jazdy szwedzkiej 1621-1681, Wojcieck Krawczuk, pisząc:

Wedle tradycji ród pochodził z Westfalii, w Inflantach pojawił się w pierwszej połowie XVI wieku, protoplastą tej linii był Stefan von Ascheberg z linii Byink.

O czasach kurlandzkich rodu von Ascheberg napiszę niedługo.

Zdjęcie tytułowe z tej strony >>> 

Przedstawia Byink w Ascheberg (wg strony z XVI wieku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę