Bernard Sienkiewicz (1895-1965), syn Ignacego i Zofii Sienkiewiczów

Bernard Sienkiewicz (1895-1965), syn Ignacego i Zofii Sienkiewiczów

Kontynuując przybliżanie poznanej niedawno rodziny, potomków Franciszka Sienkiewicza, dzisiaj przedstawię Bernarda – najstarszego z synów Ignacego i Zofii Sienkiewiczów. I nawet nie będę tego ukrywał, że i również tym razem liczę na kontakt z jego potomkami. Być może mają w swoich domowych archiwach ciekawe zdjęcia lub informacje o naszych przodkach?

Bernard Sienkiewicz urodził się około 1895 r. Jego żoną była Maria. Z informacji uzyskanych od Krystyny Jasnosz wynika, że Bernard był leśniczym w Czaplinku (Zachodniopomorskie, okolice Drawska), oczywiście po wojnie. Wiem także, że mieszkał w Łomiankach przy ul. Leśnej.

Poniżej zdjęcie Bernarda z odręcznym opisem jego siostry, Stanisławy „Kochany mój brat Bernard Sienkiewicz”.

Bernard zmarł 27 maja 1965 r. Fotografie z tego pogrzebu udostępniła mi nieoceniona Krystyna Jasnosz.

Maria Sienkiewicz zmarła 15 marca 1985 r. Oboje pochowani są na Cmentarzu Powązkowskim razem z córką Ireną i jej mężem (kwatera 203, rząd 1, miejsce 6). Tu są informacje o tej mogile.

____________________________________________________________

Dzieci Bernarda i Marii Sienkiewiczów

Bernard i Maria mieli troje dzieci: Zenona, Irenę i Ryszarda.

Losy Zenona Sienkiewicza, lotnika Dywizjonu 300, opisałem niedawno, zapraszam zainteresowanych.

Mieczysław Sienkiewicz. VI.2.6.

Irena Sienkiewicz (1921-2011)

Irena urodziła się około 1921 r.  Poniższe zdjęcie jest datowane na 5 stycznia 1924 r. i posiada opis: „Na pamiątkę dla ukochanej babci od Reni„. Zdjęcie to było zatem kiedyś w posiadaniu Zofii, matki Bernarda.

Z kolei na zdjęciu poniżej, zrobionym w czasie Pierwszej Komunii jest Bernard, Maria i Irenka Sienkiewicz.

Krystyna Jasnosz udostępniła mi także zdjęcie portretowe Ireny Sienkiewicz z adnotacją „Kochanej cioteczce na pamiątkę Irka.”

Irena wyszła za mąż za Józefa Dębskiego (1923-2004). Oboje pochowani są na Powązkach razem z rodzicami Ireny. Dzięki temu znamy daty śmierci.

Dzieci Ireny i Józefa to Janusz Dębski i Bogdan Dębski (Bogdan mieszka obecnie w Łomiankach). Janusz ma jedną córkę, zaś Bogdan dwie, ale żadnych szczegółów nie znam.

Ryszard Sienkiewicz (1923-1981)

Ryszard Sienkiewicz to najmłodsze dziecko Bernarda i Marii Sienkiewiczów. Urodził się 30 marca 1923 r.  Zachowało się zdjęcie z jego Pierwszej Komunii „Dla ukochanej babci na pamiątkę od wnuka Rysia. Wilno dn. 22/V/1932 r.”.

W 1951 r. Ryszard ożenił się z Henryką Adamską. Zachowało się zaproszenie na ich ślub w Kościele Najczystszego Serca Marii w Warszawie.

Krystyna Jasnosz nie posiada „dorosłych” zdjęć Ryszarda. Twierdzi jednak, że jest widoczny na powyższym zdjęciu z pogrzebu ojca, Bernarda Sienkiewicza – stoi z lewej strony zdjęcia, twarzą zwrócony prawie na wprost.

Z informacji uzyskanych od Krystyny Jasnosz wynika, że uciekł z obozu w Ostaszkowie, był też żołnierzem Armii Krajowej. W Internecie, na stronach dotyczących historii PAX, można znaleźć informację, że po wojnie posługiwał się pseudonimem „Karol”.

Po wojnie pracował w PAX (kontrowersyjna, świecka organizacja katolicka utworzona po wojnie), gdzie był blisko Bolesława Piaseckiego, pomagając wyjaśnić tajemnicę śmierci jego syna. W PAXie Ryszard był dyrektorem administracyjno-handlowym.

Ryszard zmarł nagle 26 grudnia 1981 r. i pochowany jest na Powązkach razem z żoną Henryką, tuż obok rodziców (kwatera 203, rząd 1, miejsce 7).

Wiem jedynie, że Ryszard i Henryka mieli dwie córki: Małgorzatę i Elżbietę. Nic więcej o ich potomkach już nie wiem.

Mam jednak nadzieję, że wnuki Bernarda, dzieci i wnuki Ireny Dębskiej lub Ryszarda Sienkiewicza przeczytają ten wpis.

Jeden komentarz do “Bernard Sienkiewicz (1895-1965), syn Ignacego i Zofii Sienkiewiczów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę