Fotografia Mieczysława Sienkiewicza

Dzisiejszy wpis poświęcę jednej fotografii, którą udało mi się skopiować w Kielcach u wielokrotnie już wspominanej Krystyny Jasnosz. Jest ona dowodem na dziś już zapomniane kontakty kuzynostwa ponad 100 lat temu.

Ostatnie wpisy poświeciłem wynikom moich poszukiwań potomków Franciszka Sienkiewicza. Chwaliłem się tym, że odnalazłem potomków Ignacego Sienkiewicza. Im właśnie poświęcam najnowsze wpisy. Niestety, do dnia dzisiejszego nie odezwał się żaden potomek innych synów Franciszka, obecnie w rodzinie nikt już nie ma żadnej wiedzy na ich temat.

Jednym z tych synów Franciszka, czyli braci Ignacego, był Piotr Sienkiewicz. Z metryk wiemy, że żył w latach 1852-1887. Wiemy także, że Piotr miał dzieci, w tym trzech synów – Mieczysława, Bolesława i Adama (zmarł w dzieciństwie).

Zatem Mieczysław i Bolesław to byli kuzyni dzieci Ignacego Sienkiewicza, w tym Bernarda, Emiliana, Stanisławy i Genowefy. Jako kuzyni zapewne utrzymywali jakieś relacje – święta, wakacje, jak to w rodzinie. I właśnie u Krystyny Jasnosz w Kielcach – córki Stanisławy z domu Sienkiewicz – przechowywana jest fotografia kuzyna Mieczysława Sienkiewicza (urodzony około 1882 r.).

Na odwrocie (rewers stanowi zdjęcie tytułowe) dopisek Stanisławy:

Brat Mieczysław Sienkiewicz z Wilna stryjeczny

Stryjeczny, czyli syn stryja, brata ojca. Dzięki temu wiemy, o kogo dokładnie chodziło.

Fotografia została wykonana w Wilnie w atelier Bronisława Miedzionisa. To dość popularny zakład, mieścił się przy ul. Świętojańskiej 22, B. Miedzionis prowadził go od 1904 r. do 1914 r. Dlatego sądzę, że zdjęcie wykonano około 1905 r., gdy Mieczysław miał nieco ponad 20 lat.

Krystyna Jasnosz posiada jeszcze jedną fotografię opisaną na odwrocie jako fotografia Mieczysława Sienkiewicza z Wilna. To zdjęcie jest wykonane już w latach 30tych, zatem gdzieś 20 lat później niż powyższe zdjęcie. Prawdopodobnie to także ten sam Mieczysław Sienkiewicz.

Tym samym udało się znaleźć dowód na znajomość kuzynów ponad 100 lat temu. Dzisiaj jednak nikt nie posiada informacji o żadnych potomkach Piotra czy Mieczysława. Ale nie tracę nadziei.

4 komentarze do “Fotografia Mieczysława Sienkiewicza

  1. Dzień dobry, według mnie na zdjęciu z telefonem jest Mieczysław Sienkiewicz ur 1919 roku, w Wilnie pozdrawiam Eleonora

  2. Dzień dobry, ciekawe spotkanie- trafiłam tu szukając informacji o pradziadku- jestem prawnuczką fotografa, Bronisława Miedzionisa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę