Chrzest Gabriela Sienkiewicza w 1769 r.

Przodkiem wspominanej tu kilkakrotnie Eugenii Sienkiewicz-Przyałgowskiej był Gabriel Sienkiewicz, ojciec Hilarego, dziadek Stanisława, który z kolei był ojcem Eugenii. Zatem Gabriel to pradziadek naszej malarki. Ale to także przodek Jacka Sienkiewicza oraz Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej (z którą miałem ostatnio bardzo miłe spotkanie).

I właśnie od Jacka Sienkiewicza z Olsztyna otrzymałem skan aktu chrztu Gabriela Sienkiewicza, a właściwie wyciągu z ksiąg parafialnych.

Dokument jest napisany po łacinie, nie mam jego dokładnego tłumaczenia, ale moja znajomość języka Cycerona pozwala mi na następujące stwierdzenia:

Chrzest odbył się w Wilnie, w parafii Świętego Piotra i Pawła 10 lipca 1769 r. Rodzicami Gabriela byli Andrzej i Agata Sienkiewiczowie. Chrzestnymi zaś zostali Antoni Staniewicz oraz Krystyna Deleszówna (?).

Poniżej skany tego świadectwa.

To bardzo ciekawy dokument urzędowy. Dokumentuje zarówno datę chrztu (zapewne urodziny były 3 dni wcześniej) jak i rodziców. Takie „skarby” trzeba koniecznie pokazywać kolejnym pokoleniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę