Danilenko. Przyjaciele rodziny Wierzinkiewiczów

Danilenko. Przyjaciele rodziny Wierzinkiewiczów

Pośród przedwojennych fotografii, jakie zachowały się w rodzinnych szufladach, kilka stanowiło dla mnie zagadkę (a kilka nadal stanowi). Jedną z takich zagadek, które w końcu udało się wyjaśnić, była rodzina Danilenko.

Skąd u Babci Jadwigi te zdjęcia? Kim był Władysław Danilenko ze zdjęć? Jaki związek mają Danilenkowie z Wierzinkiewiczami? W końcu udało się co nieco wyjaśnić.

Ale od początku:

Ojcem Jadwigi Sienkiewicz (z domu Wierzinkiewicz) był Wincenty Wierzinkiewicz (1873-1919). Wincenty miał siostrę, o której bardzo długo niczego nie wiedzieliśmy. I właśnie ona stanowiła klucz do zagadki Danilenków.

Otóż siostra miała na imię Helena. I wyszła za mąż za Danilenkę (nie znamy imienia ani żadnych szczegółów biograficznych). Helena Danilenko i  jej mąż to zatem ciocia i wujek Babci Jadwigi i całego jej rodzeństwa. A przypomnę, że jednym z braci był Paweł Wierzinkiewicz (1904-1972). Niedawno widziałem się z jego córką, Izabelą Łojek. Pozdrawiam Ciocię serdecznie!

Helena Danilenko miała pięcioro dzieci. Jedynym jej synem był Władysław Danilenko. I właśnie Władysław oraz Paweł Wierzinkiewicz – kuzyni – byli serdecznymi przyjaciółmi.

I stad te zdjęcia (klasyczne przedwojenne „pocztówki”).

Pierwsze pochodzi z 1927 r. Typowy studyjny portret.

Władek Danilenko

Na odwrocie dedykacja (zobacz zdjęcie tytułowe).

Na wieczną Pamiątkę kochanemu Braciszkowi od szczerze kochającego Władka. Onaszewicze? 8/IX 1927, podpis.

Czyli Władek zdjęcie to podarował Pawłowi.

Drugie zdjęcie jest nieco młodsze, pochodzi z 1930 r. To portret ślubny Władysława Danilenko i jego żony, Ludwiki (lub Ludmiły?).

Danilenko ślub1

O na odwrocie tym samym charakterem pisma:

Na wieczną pamiątkę dla Kochanej Wujenki, braci i sióstr od kochających Ludki i Władka Danilenków. Nieczytelne miejsce, 1 VI 1930 r.

Danilenko ślub

Wujenka, to żona wujka. Wujek to brat Heleny, matki Władka, czyli Wincenty (zmarł w 1919 r., przed ślubem). Wujenka to zatem Elżbieta Wierzinkiewicz (1880-1952), moja prababcia.

W ten oto sposób wyjaśniło się, skąd pochodzą te zdjęcia – rodzinno-przyjacielski podarunek. A najciekawsze jest to, że Danilenkowie utrzymali kontakt z Wierzinkiewiczami i wnuki Władka są w naszym Drzewie genealogicznym! I mieszkają w Cieplicach Śląskich, pozdrawiam!

5 komentarzy do “Danilenko. Przyjaciele rodziny Wierzinkiewiczów

  1. Panie Karolu, z tej strony Jarosław, syn Marka z Jeleniej Góry 🙂 Nieczytelnym miejscem na dedykacji od Ludki i Władka jest Kuncowszczyzna. Pozdrawiam serdecznie!

    1. O, dzień dobry! Nie znam tego wątku rodziny, proszę o szczegóły 🙂 Skąd Jelenia Góra??

  2. Chodziło mi oczywiście o wątek rodziny Danilenko; z tego co pamiętam do mojego taty (Marka) dzwonił Pana tata już dobry czas temu właśnie w kwestiach tej odnogi drzewa 🙂 Cieplice rzeczywiście były punktem startowym ale teraz już wszyscy mieszkamy w samej Jeleniej Górze (Cieplice są generalnie częścią miasta Jelenia Góra). Jeśli chodzi o samą Kuncowszczyznę to wiem na pewno, że pochodził stamtąd mój dziadek Michał Danilenko.

    1. No tak, wszystko się wyjaśnia. A czy może wiecie, jak miał na imię Danilenko, mąż Heleny z domu Wierzinkiewicz? Jakieś szczegóły, daty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę