Józefa Sienkiewicz. Odnaleziona córka Wiktora Cezarego

Józefa Sienkiewicz. Odnaleziona córka Wiktora Cezarego

Na tym blogu napisałem już tekst pod tytułem „Dzieci wszystkie Wiktora Cezarego i Scholastyki z domu Aszemberg Sienkiewiczów”. Sądziłem wtedy, że dziesięcioro dzieci w zupełności wystarczy.

Ale założenie, że wiemy już wszystko to był błąd, zbyt wcześnie przyjęliśmy, że Tato nie ma już innych stryjków czy stryjenek. Tymczasem okazało się, że pradziadek Wiktor Cezary miał całą drużynę piłkarską!

Z poszukiwań prowadzonych przez fachowca z Litwy okazało się bowiem, że pradziadkowie mieli córkę Józefę. I dostaliśmy nawet zdjęcie księgi parafialnej z wpisem jej śmierci. Oto zdjęcie:

metryka śmierci Józefy Sienkiewicz

A to tłumaczenie:

Numer (pozycja): 23, Sienkiewicz

Czas zgonu: 10 (chodzi o dzień w miesiącu)

Lata życia od urodzenia: 17

Kiedy? Gdzie? Kto? Z jakiej choroby, albo przypadku umarł, opatrzony lub nie  świętymi sakramentami?

1907.11.10. dnia w miasteczku Powiewiórka zmarła dziewica z imienia Józefa od kataru żołądka świętych obrządków dostąpiła.

Jakiego był stanu i powołania, jak długo żył z jakiej Parafii , i jakich zostawił dzieci?

Szlachciców Wiktora i Scholastyki z Aszembergów Sienkiewiczów ślubnych małżonków córka od urodzenia mająca 17 lat parafianka kościoła sorokpolskiego.

Od jakiego mianowicie księdza, kiedy i gdzie pogrzebiony?

Ciało jej ksiądz Jan Kiecaris na cmentarzu sorokpolskim tegoż roku 19 dnia pogrzebał.

Józefa urodziła się gdzieś w 1890, czyli jako czwarte dziecko w rodzinie. Czy urodziła się w Bakaniszkach jak jej starsza siostra Pelagia, czy może tam gdzie młodszy Adolf (ale nie wiadomo gdzie)? To być może zostanie jeszcze kiedyś wyjaśnione.

Imię ma prawdopodobnie po pradziadku Józefie, tak samo jak jej najmłodszy brat Józef (przeżyła go tylko o półtorej roku). Na pewno zajmowała się młodszym braciszkiem.

Przyczyna śmierci to „katar żołądka”. Choroba ta może być wywołana poprzez zjedzenie produktów spożywczych skażonych laseczką jadu kiełbasianego. Obecnie leczy się to antybiotykiem, ale wówczas takich metod nie znano. Często choroba ta kończyła się śmiercią. A może teraz diagnoza byłaby inna?

Ale to odkrycie jest też ważne z innego powodu: wg mnie właśnie Józefa jest pochowana na cmentarzu w Powiewiórce i to jej imię uległo zniszczeniu na pomniku.

Wpis o „dzieciach wszystkich” już skorygowałem, więc jest aktualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę