Dowody osobiste Elżbiety i Anny Wierzinkiewicz

Ustalenie, jak naprawdę nazywali się przodkowie mojej Babci jest dość trudne i być może nigdy się ta sztuka nie uda. Czy w środku jest „rzi”, „rzy”, „rdzy”, „rdzi” a może jeszcze inaczej? Co rodzina to inna tradycja. Gdzie szukać prawidłowego brzmienia?

Na pewno w dokumentach urzędowych. I w naszych pamiątkach jest sporo takich dokumentów, w tym dwa ciekawe dowody osobiste: Elżbiety i jej córki Anny.

Są to typowe dowody z czasów II RP. Duże, nieporęczne książeczki z różnymi adnotacjami. Na okładce orzeł (zdjęcie tytułowe). Zacznijmy od zapoznania się z treścią dowodu mojej prababci Elżbiety, wydanego 23 maja 1928 r.

DO Elżbieta

Zdjęcie siedzące, wycięte z tego zdjęcia. Rysopis, brak znamion. Włada polskim i rosyjskim, ale tylko w mowie. Zdjęcie nie jest podpisane (odcisk palca zastępuje podpis), chociaż Elżbieta umiała się podpisać. Dalej data urodzenia (1.08.1880) i imiona rodziców: Michał i Anna. To cenna informacja do naszego drzewa.

Na stronie 4 imię i nazwisko

nazwisko DO Elżbieta

Wg mnie Wierzyńkiewicz, właśnie z „ń” w środku.

Ciekawe są adnotacje na 5 stronie. Tam wymienione są dokumenty, akty stanu cywilnego i ich numery: urodzin, chrztu, ślubu, śmierci męża. Na dalszych stronach brak adnotacji o meldunkach.

DO Elżbieta2

Równie ciekawe informacje zawiera dowód osobisty jej córki, Anny, wydany 9 marca 1926 r.

Tutaj zdjęcie jest już nieco zniszczone, ale za to rysopis widać dobrze. A pod zdjęciem jej autograf.

DO Anna

Na stronie 4 i 5 urzędowe adnotacje. Data urodzenia (znowu do MyHeritage!) i informacje o dokumentach. Wiemy np. że jej ojciec Wincenty miał paszport rosyjski o numerze 557.

DO Anna2

Na stronie 6 zaświadczenie o zameldowaniu przy Zaułku Krzywym 16 w Nowej Wilejce 3 lutego 1928 r., oraz o wymeldowaniu 15 kwietnia 1932 r.

DO Anna3

A jak brzmi jej nazwisko?

podpis DO Anna

Anna Wierzinkiewiczówna. Czyli znowu nic się nie wyjaśniło…

 

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 196 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

Leave a Comment