Jan i Michał Sienkiewicze herbu Wenda

Kontynuuję dziś „naszą” linię Sienkiewiczów. Przypomnę tylko, że interesują mnie potomkowie Jakuba Sienkiewicza oraz Marianny z Giedrojciów.

Starszym synem jest Jan Jakubowicz Sienkiewicz. Owe „Jakubowicz” to tzw. otcziestwo, nazwisko patronimiczne, czyli utworzone od imienia ojca. Wg wywodu z 1819 r.:

Jan Jakubowicz Sienkiewicz dostawszy się w Powiat Kowieński odziedziczył majątek Nowowole czyli Dwór Czerwony y ony zostawił swoim także po sobie synom (…).

W sumie tylko jedno zdanie. A o drugim synu ani słowa (skoro Jan był starszy to i musiał być jakiś młodszy).

Ale pisałem już, że to nie jedyny wywód. Posiadamy jeszcze dwa: z 1810 r. i 1820 r. Ale one zaczynają się od Jana właśnie i nie wspominają o Piotrze Teodorze i jego potomkach.

Wywód z 14 listopada 1810 r. tak pisze o Janie:

Jan Sienkiewicz położony za pierwszego protoplastę tej linii, które mając Imienicze Nowowole, czyli Dwór Czerwony w Litwie w Powiecie Kowieńskim leżące, z żony urodzonej Urszuli Pacewiczówny Szyrwińskiej (…).

Podobne informacje pochodzą z wywodu z 31 sierpnia 1820 r.

W Deputacji Generalnej Wywodowej Szlacheckiej Guberni Litewsko-Wileńskiej na fundamencie podkładowych Dowodów utwierdzających niezaprzeczone szlachectwo w jakom następna zamieszczona została procedencya, a to jest: że Jan Sienkiewicz za pierwszego przodka na linii pokazany, mając Imienicze Nowowole, Dwór Czerwony w Litwie w powiecie Kowieńskim leżące, z żony Urszuli Pacewiczówny Szyrwińskiej (…).

Jakie mamy tutaj informacje? Otóż Jan posiadał Nowowole, czyli Dwór Czerwony. Ale co to za majątek, trudno dzisiaj orzec. Ale raczej nie chodzi o słynny Czerwony Dwór należący do Tyszkiewiczów.

Miejscowości o nazwie Czerwony Dwór opisuje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1880 r. Wg informacji na stronie 846 i 847 (tom I) i 375 (tom XV cz. 1) było kilka takich miejscowości,

Czerwony-dwór lub Nowa Wola, folw. w pow. wyłkowski, gm. Kibarty, par. Wierzbołów, własność Dylewskich.

Nazwa podobna, ale nie ten powiat. Jest tam też wymieniony Czerwony Dwór w powiecie wileńskim, własność Sieńkiewiczów. Ale znowu nie ten powiat.

Ciekawe informacje i pomysł na Czerwony Dwór podała mi Anna Kiziniewicz-Kłyszyńska, tak samo jak ja potomek Jana. Otóż Anna przypuszcza, że wspomniany w dokumentach Czerwony Dwór / Nowa Wola znajdował się w gminie Kibarty, pow. wyłkowyski, który wg. dawnego podziału administracyjnego był położony w pow. kowieńskim. Dla przykładu Kibarty i inne okoliczne miejscowości są wymienione w spisie majątków powiatu kowieńskiego guberni kowieńskiej (ковенский уезд)  z 1892 r. Tu link:

http://kresy.genealodzy.pl/gub_wil_87/kowno_wlasc.html

Anna wskazuje, że Czerwony Dwór jest też wymieniony w opisie gminy Kibarty w Słowniku Geograficznym:

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/9

I tu też (koniec XIX wieku, własność Dylewskich):

http://linia-polnocna.internetdsl.pl/SGKP/litera_C.html

Może zatem jednak Czerwony Dwór w gminie Kibarty to ten sam, o którym mówią wywody? Nie ma to aż takiego znaczenia, bowiem Sienkiewiczowie opuścili ten majątek (o czym w kolejnych wpisach).

Sądzę, że ciekawa jest też żona Jana – Urszula z Paców Szyrwińska. A nazwisko Pac to znane i szlachetne nazwisko. Ale czy ona była z „tych” Paców?

I jeszcze jedno: w wywodzie z 1820 r. wspomniano o „dowodach podkładowych”. Musiały być zatem jakieś dokumenty albo rozrysowane drzewa. I na nich oparł się Romer, który wywód na końcu podpisał.

Fragment wywodu z 1820 r. pokazuję w obrazku tytułowym. Jednak całe wywody umieszczę w osobnym miejscu, do pobrania, jako „Archiwa Litewskie” lub podobnie (za jakiś czas).

Aha, i jeszcze kwestia Michała, młodszego brata Jana. Jest on na drzewie narysowanym przez genealoga z Wilna, ale na razie nie czytałem jeszcze o nim w żadnym dokumencie. Jak się gdzieś pojawi, to uzupełnię wpis.

2 komentarze do “Jan i Michał Sienkiewicze herbu Wenda

  1. Dzień dobry, Mam kłopot z przetłumaczeniem słowa „imienicze” + majątek. Czy można uznać „o nazwie” + …; podobnie – czy właściwym tłumaczeniem słowa „procedencja’ jest „ród, rodowód” (Słownik Języka Polskiego). Serdecznioe pozdrawiam. K.Laskowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę