Marcin i Antoni Wierzinkiewiczowie – mój 2xpradziadek i 3xpradziadek

Do tej pory stosunkowo mało uwagi poświęcałem rodzinie Wierzinkiewiczów. To znaczy wpisów było kilka, ale dotyczyły one najwyżej mojego pradziadka – Wincentego Wierzinkiewicza (1874-1919), ojca babci Jadwigi. Informacji o starszych członkach rodziny nie mieliśmy, aż do teraz.

Do poszukania informacji o przodkach Wincentego Wierzinkiewicza (używam tej pisowni, ale były różne wersje, w tym Wierdzinkiewicz – zobacz np. w tym wpisie >>) skłoniła mnie wymiana korespondencji z p. Henrykiem Wierzinkiewiczem, który od wielu lat bada losy swojej rodziny i uważał, że jesteśmy spokrewnieni. Ja byłem ostrożny, ale przychylny tym ustaleniom, mój Tata był sceptyczny. „Jak to możliwe, że nikt nigdy nie wspominał o innych Wierzinkiewiczach?” pytał. I okazało się, że miał rację.

Poszukiwania informacji zleciłem p. Albertowi, genealogowi z Wilna, który sprawnie pozyskał odpowiednie metryki. Oto ich skany oraz tłumaczenia. Najpierw metryka ślubu mojego pradziadka Wincentego z Elżbietą Mieczkowską. Wynika z niej jasno, że jego ojcem był Marcin Wierzinkiewicz zaś matką Aniela Iwaszkiewicz. Ślub odbył się w kościele w Piotra i Pawła, ale chyba w Wilnie, bo ten w Nowej Wilejce jeszcze nie istniał (to ciekawe, że obecnie w Wilnie są dwa kościoły św. Piotra i Pawła).

Nr. 95.  W 1902.10.06. w kościele Św. Piotra Pawła ślub, którego udzielił Ks. Franciszek Zawadzki po trzech zapowiedziach 22, 29 września i 6 października. Włościan Wincentego Wierdzinkiewicza młodziana 29 lat z Elżbietą Mieszkowską dziewicą 22 lat oboje z osady Wilejka. Syn Marcina i Anieli z Iwaszkiewiczów Wierdzinkiewiczów ślubnych rodziców, córka Michała i Anny  z  Januszkiewiczów Mieszkowskich. Świadkami byli: Piotr Iwaszkiewicz, Bronisław Piewcewicz , Franciszek Noniewicz i wielu innych.

Natomiast rodzicami tegoż Marcina byli Antoni i Krystyna z Bowgierdów.

Nr.7. W 1869.02.23. w Werkowskim kościele ślub, którego udzielił Ks. M . Aleksandrowicz, po trzech zapowiedziach 9, 16 i 23 lutego. Włościan Marcina Wirdzinkiewicza wdowca 52 lat z Anielą-Pauliną Iwaszkiewiczówną dziewicą 31 lat, oboje ze wsi Lindzieniszki. Młody syn włościan Antoniego i Krystyny z Bougierdów (Bowgierdów) Wirdzinkiewiczów ślubnych rodziców. Młoda córka mieszczan Ignacego i Magdaleny z Gulbickich Iwaszkiewiczów ślubnych rodziców. Świadkami byli : Jan Twerianowicz, Karol i Wincenty Dowejkowie, Wincenty Łysienok, Antoni Kowalewski i wielu innych.

Daje nam to sporo nowych informacji do drzewa rodziny na MyHeritage.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę