Bolesław-Stanisław Aszeberg i jego rodzina

W jednym z ostatnich wpisów wspominałem braci Scholastyki Aszeberg (1863-1942), mojej prababci. Chodziło mi oczywiście o braci innych niż Albin, zastrzelony w 1904 r. Dzisiaj chcę wrócić do tych braci, albowiem teoretycznie gdzieś nadal mogą żyć ich potomkowie. Być może ten wpis wzbogaci ich wiedzę o przodkach a my poznamy członków rodziny?

Scholastyka miała trzech braci, przy czym Albin nigdy się nie ożenił i nic nie wiemy o jego dzieciach. Posiadamy jednak informacje o innych synach Adama Aszeberga i Małgorzaty Teżuszel. Najpierw napiszę o najstarszym bracie mojej prababci i jego rodzinie.

Bolesław – Stanisław Aszeberg

Najstarszym synem Małgorzaty i jej pierwszego męża Adama był Bolesław-Stanisław, urodzony 16 listopada 1853 r. (zmarł 19 lipca 1894 r.). Posiadamy zdjęcie wpisu metrykalnego:

Nr. 125. 1853.11.30. w widzieniskiej parafii ochrzczony, urodzony 16 listopada Bolesław-Stanisław syn szlachciców Adama i Małgorzaty z Tażuszelów Aszebergów, urodzony w zaścianku Olkina. Chrzestni szlachcice: Ignacy Sienkiewicz  z Pauliną Szwojnicką.

Kościół w Widzieniszkach już znamy, to tam ślub brali rodzice Bolesława-Stanisława.

Najciekawsze jest chyba to, że pojawia się w tym wpisie Ignacy Sienkiewicz! Niestety, Ignacych było wielu w naszej rodzinie, jednemu poświęciłem nawet osobny wpis. Nie mógł to być jednak ten Ignacy (nadal żyją jego potomkowie), albowiem urodził się 10 lat po Bolesławie. Jeżeli jednak założymy, że chrzestny miał około 20-30 lat to dobrym kandydatem będzie Ignacy Adam Sienkiewicz herbu Wenda, urodzony 9.08.1825 r., prawnuk Stanisława opisanego tutaj >>

W wieku 21 lat, 19 lipca 1894 r., Bolesław-Stanisław żeni się z Józefą Kulaniec (urodzona około 1866 r.). Niecałe dwa lata później na świat przychodzi ich jedyne dziecko, Władysław Aszeberg.

Władysław Aszeberg

Władysław urodził się 30 października 1896 r. Posiadam metrykę, ale nie została jeszcze przetłumaczona. Zdjęcie poniżej (poz. 131).

Z innych dokumentów wiemy, że urodził się we folwarku Szauksztaliszki, tam też mieszkała Scholastyka, jego ciotka, co wynika z jej metryki ślubu >>

Z dokumentów Władysława wynika też, że mieszkał w Wilnie, m.in. przy ul. Trwałej 31. Zachował się bowiem wniosek o wydanie dowodu osobistego z 1926 r. A w nim również fotografia tutułowa.

Zachowała się także karta meldunkowa Władysława i jego rodziny. Władysław ożenił się bowiem z Marią Tuczyńską (ur. 1903 r), ślub był zapewne w latach 20tych. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci – Helena (20 luty 1928) i Czesław (7 sierpnia 1930 r.)

Czesław Aszeberg

Teoretycznie zarówno Helena jak i Czesław mogą jeszcze żyć i cieszyć się całkiem dobrym zdrowiem. Ale gdzie mieszkają oni i ich potomkowie? Tego na razie nie wiemy, ale raczej nie w Wilnie. W wileńskich archiwum znajduje się bowiem karta repatriacji Władysława i jego rodziny. Wiemy zatem, że po wojnie przyjechali do Polski. Ale gdzie są i czy jeszcze żyją to się dopiero okaże.

Poniżej karta repatriacji.

Jeżeli jakiś Aszeberg, Aszemberg lub Aszenberg trafi na ten wpis proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę