Moja kolekcja przedwojennych akcji

Na stronce „O czym jest ten blog” napisałem „Zawsze interesowała mnie historia. I stare papiery.” Wśród tych papierów szczególną pozycję zajmują historyczne papiery wartościowe. Dla niewtajemniczonych – chodzi o stare akcje i obligacje.

Przez lata gromadziłem przedwojenne obligacje emitowane przez Skarb Państwa. I naprawdę zgromadziłem potężny zbiór. Wiele bardzo rzadkich pozycji. Rarytasy, kupowane w USA czy Wielkiej Brytanii, bo tam właśnie rząd RP emitował obligacje. Zbiór był nawet prezentowany na dwóch wystawach: w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie koło Torunia oraz w bydgoskim Oddziale NBP. Ale pewnego dnia stwierdziłem, że chyba doszedłem już do ściany i więcej nie zbiorę.

I wtedy postanowiłem zacząć zbierać historyczne akcje i obligacje emitowane w Toruniu, Bydgoszczy i okolicach. I zebrałem kilka sztuk takich akcji, w tym takie rzadkości jak Browar Toruński S.A. czy obligacja Miasta Torunia wypuszczona na początku XX wieku.

Jakiś miesiąc temu poszedłem z Julką do biblioteki i tam znalazłem ciekawą ulotkę o Bibliotece Kolekcji Prywatnych. Napisałem do nich i wyrazili zainteresowanie dygitalizacją zbioru. I niedawno wszystko pojawiło się w Internecie pod tym adresem.

Hmm, a żeby bardziej nawiązać do samego bloga  – a może zacznę zbierać przedwojenne akcje z Wilna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę