Wirtualna podróż po Powiewiórce

Pisałem już kilka razy, że w latem 2012 r. byliśmy m.in. w Powiewiórce. Tam odwiedziliśmy kościół i cmentarz. Polska Wikipedia podaje, że w tym kościele ochrzczony był Józef Piłsudski. Natomiast litewska Wikipedia o tym milczy.

Natomiast dzisiaj Tato przesłał mi link to filmiku na You Tube z nagraną wycieczką przez Powiewiórkę. Autor jechał samochodem i kamerka zza przedniej szyby nagrywała to co widać przed autem. I było to w maju 2012 r., a więc raptem dwa miesiące przed naszym przyjazdem.

Ten samochód tak samo jak my wjechał od strony Wilna.

Pamiętam, było przedpołudnie, gorąco. Ani żywej duszy. Szukamy kogoś, by spytać o drogę. Stanęliśmy koło domu, który widać dokładnie na 1:12 nagrania. Drogą szły dwie dziewczynki. W naszym samochodzie dyskusja – wysiąść i zapytać o kościół? W jakim języku?  Tato chciał po rosyjsku, ale bałem się, że je przestraszy. Może po angielsku? W końcu wysiadłem, podszedłem i spytałem po … polsku.

Odpowiedziały mi piękną polszczyzną.

Autor filmu nie dotarł do domu Sienkiewicza. My tam byliśmy. Ale to temat na oddzielny wpis.

Metropolia może to nie jest, ale na cmentarzu jest grób pradziadka Wiktora Cezarego, Amelii i Józefa Sienkiewiczów. I może jeszcze kogoś… W sumie zatem wieś mała ale warta uwagi.

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 161 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

Leave a Comment