Potęga MyHeritage

Przyznam, że gdy ponad rok temu kupowałem konto na My Heritage, to byłem pełen wątpliwości. Okazało się, że niesłusznie.

Jedną z funkcjonalności tego portalu jest tzw. smart match, czyli sprytne kojarzenie. Na podstawie informacji podawanych przez użytkowników programy szukają połączeń między rodzinami. I niedawno takie właśnie połączenie rodzinne, pochodzące gdzieś z początku XIX wieku, zostało odnalezione!

Przypominam, że najstarszym zidentyfikowanym Sienkiewiczem (na razie, bo za chwilę się to zmieni) jest Józef Sienkiewicz (zmarły w 1869 r.). Nie znamy imion jego rodziców ani daty urodzenia. Ale dzięki My Heritage poznaliśmy jego siostrę oraz jej potomków. A szczegóły opisała mi Bożena Ławrowska (z którą oprócz wspólnego przodka sprzed ponad 200 lat mamy coś jeszcze wspólnego).

Zatem od początku:

Siostrą Józefa była Anna Sienkiewicz, wiemy, że wyszła za mąż za Józefa Jankowskiego. Ślub odbył się w Mejszagole 15 maja 1814 roku, młodzi zamieszkali w Gierwatach.

Józefa i Anna Jankowscy mieli kilkoro dzieci, w tym Konstancję (1816-1850). Bożena informuje:

Konstancja Jankowska, podobnie jak Franciszek Sienkiewicz, urodziła się w miejscowości Gierwiaty, czasami pisanej jako Gierwiałty w parafii Mejszagoła. Stało się to w dniu 13 stycznia 1816 roku. Została ochrzczona w kościele w Mejszagole w dniu 26 stycznia 1816 roku. Jej rodzicami chrzestnymi byli Józef Sienkiewicz i Konstancja Jankowska.

Konstancja Jankowska w 1838 r. wyszła za mąż za Józefa Rutkowskiego (1812 -1887).

Z tego związku w Wigilię 1838 r. urodził się Adolf Adam Rutkowski (1838-1904). O jego urodzinach Bożena Ławrowska napisała tak:

Tuż po urodzeniu Adolf Adam został ochrzczony tylko z wody, prawdopodobnie był bardzo słabym dzieckiem, któremu nie wróżono przeżycia. W tej ceremonii uczestniczyli jako rodzice chrzestni  Walerian Kostecki i Maryanna Sinkiewicza żona Bartłomieja. Chrzest z olejów odbył się w dniu 24.10.1840 roku w kaplicy w Sużanach parafii niemenczyńskiej.

Na szczęście Adolf Adam wydobrzał i w 1871 r. ożenił się z Katarzyną Dauksza.

Adolfowi i Katarzynie w 1875 r. urodziła się Stefania, która z kolei w 1900 r. wyszła za Franciszka Perkowskiego. I nastał XX wiek.

W 1906 r. na świat przyszła ich córka, Bronisława (zmarła w 1989 r.).

Jej synem był Czesław Andruszkiewicz, zaś jego córką wspomniana już Bożena, po ślubie Ławrowska.

Cała masa pokoleń dzieli nas od wspólnego przodka, ale dzięki My Heritage łatwo to ogarnąć.

Podsumujmy: naszymi (Bożeny i moim) wspólnymi przodkami są rodzice Józefa (to „moja” rodzina) i Anny (to z kolei Bożeny „gałąź”).

Pomiędzy mną a tymi tajemniczymi antenatami jest 6 stopni. Pomiędzy Bożeną a owymi (na razie) NN jest 7 „etapów”. Dalekie pokrewieństwo, ale zawsze!

Aha, i wspomniałem o tym, że mamy z Bożeną coś wspólnego, nie tylko nieznajomych przodków. Otóż oboje wykonujemy zawód, który wymaga noszenia togi (tylko żaboty mamy w innym kolorze). Bożena pracuje w Głogowie, może kiedyś jakaś sprawa i mnie tam rzuci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę