Śladami Rutgera Ascheberga w Goteborgu (cz. II)

Śladami Rutgera Ascheberga w Goteborgu (cz. II)

Kontynuuję wątek obecności Rutgera Ascheberga w Goteborgu. Dzisiaj proponuję wizytę w Kościele Niemieckim, gdzie nasz szanowny krewny został pochowany.

Kościół ten, zwany również Kościołem Krystyny, znajduje się w zasadzie w samym centrum miasta. Zachęcam do lektury artykułu o tym kościele w Wikipedii – tutaj>>. Kościół jest naprawdę ładny, zadbany i otwarty dla zwiedzających. Będąc w Goteborgu musiałem – wraz z Julią i Mateuszem – odwiedzić tę świątynię, a tak naprawdę to wspaniałe prezbiterium, które zamówił Rutger Ascheberg (otwarto je w 1682 r.) i w którym został pochowany w 1694 r. w obecności samego króla Karola IX.

Niestety okazało się, że prezbiterium jest zamknięte, wnętrze można obejrzeć tylko przez kratę. Jednak ja się łatwo nie poddaję, więc odnalazłem sympatyczną panią pracującą w kościele którą poprosiłem o otwarcie owej kraty. Początkowo niechętna, uległa moim namowom gdy dowiedziała się, że rodzina przyjechała odwiedzić grób Rutgera.

Sam prezbiterium jest bardzo ładnie zaaranżowane. Centralne miejsce zajmuje ozdobna trumna Rutgera Ascheberga, na ścianach wiszą liczne portrety oraz herby, wśród nich oczywiście ten Rutgera. Ponadto można tam zobaczyć tablice nagrobne kilkorga dzieci Ascheberga i Magdaleny von Buseck.

Zresztą zobaczcie sami krótki filmik nakręcony w prezbiterium:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę