Trochę o sobie. Wspomnienia Tadeusza Tadeo Bortnowskiego

W ostatnim wpisie wspominałem o p. Leonie Bortnowskim z Łodzi, który przesłał mojemu Tacie dwa listy z informacjami o rodzinie Bortnowskich, w tym o Marii z Sienkiewiczów. Maria z kolei była matką Tadeusza Bortnowskiego, o którym pisałem już kilka razy.

Jednak w tym wpisie chciałbym zachęcić czytelników do lektury wspomnień, których autorem jest właśnie Tadeo Bortnowski. Wspomnienia te spisał jesienią 1988 r. w Buenos Aires na prośbę Leona Bortnowskiego, swoje kuzyna. Leon tworzył kronikę rodzinną i te wspomnienia miały stanowić jej fragment.

To ciekawa lektura, Tadeo opisuje w nim swoje wrażenia i przeżycia z lat wojny i powojennej tułaczki. Jednak „twardych” faktów tutaj mało, ale autor tak to wyjaśnia:

Kochany Lolku, napisałem to o co mnie prosiłeś, być może myślisz za mało detali, ale tyle przeżyć miałem, że jeśli bym chciał opisać więcej szczegółów na skończyłbym za rok.

Nie mniej jednak kilka informacji o życiu Tadeo można uzyskać.

Wojnę rozpoczął nauką w dziesiątej klasie gimnazjum w Pińsku, gdzie został przedstawicielem uczniów i zaangażował się w działalność podziemną. Po aresztowaniu i przesłuchaniach przez NKWD siedział w Pińsku w więzieniu do czerwca 1941 r. Potem ewakuacja w strasznych warunkach i ostatni kontakt ze stryjkiem Bolesławem Bortnowskim. Proces, szpital, nędza więzienna. Następnie wolność w wyniku układu Sikorski-Majski, dalsze leczenie gdzieś w Taszkiencie, Teheran, ciągle w poważnej, zagrażającej życiu chorobie. W Kairze zakłada biuro filmowe 2go Korpusu, które montowało materiały z frontu. Tak zaczęła się kariera filmowa Tadeusza Bortnowskiego.

Jeżeli interesują Cię dalsze losy Tadeusza, przeczytaj jego wersję pod tym linkiem lub w dziale DOKUMENTY.

A na zdjęciu tytułowym zrobionym w Katowicach w 1978 r. (Boże Narodzenie) z lewej strony stoi Tadeo Bortnowski, w środku jego druga żona Maria Antonina, zaś z prawej strony Leon Bortnowski.

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 190 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

Leave a Comment