Wilno 1922 – 2020. Re-kreacje. Cześć II

Kontynuuję rodzinną wędrówkę (wspomaganą czasami elektryczną hulajnogą) po Wilnie w lipcu 2020 r. Naszymi towarzyszami były przedwojenne przewodniki po mieście, a cel jeden – sfotografować te miejsce, które na swoich zdjęciach uwiecznił Jan Bułhak a w książce z 1922 r. zamieścił Henryk Mościcki. Cykl ten rozpocząłem kilka dni temu tym wpisem >>>. Dzisiaj ciąg dalszy.

Dzisiejszy wpis poświęcę rzeźbom i detalom architektonicznym. Tych oczywiście w Wilnie nie brakuje, dlatego licznie zagościły na fotografiach Bułhaka. Zdecydowana większość z nich pochodzi z jednego miejsca, ale nawet tam ich poszukiwanie to była świetna zabawa. W tym wpisie pokażę jednak tylko oryginalne zdjęcia Bułhaka i współczesne mojej córki Julii Sienkiewicz, bez przerabianych wersji czarno-białych.

Kościół Św. Piotra

Jeżeli mowa o rzeźbach to zagadka jest prosta – chodzi oczywiście o Kościół Świętych Piotra i Pawła na Antokolu. Może ktoś z Czytelników wie, dlaczego w pracy Mościckiego zdjęcia podpisane są jako „Kościół Św. Piotra”? Gdzie św. Paweł? W wydanym rok później przewodniku Zahorski jako patronów skazuje już dwóch świętych.

Płaskorzeźby stiukowe i rzeźby zachowały się w stanie doskonałym. W zasadzie na przestrzeni ostatnich 100 nie zmieniły się wcale. Na pewno były poddawane konserwacji i czyszczeniu. Co do zasady wyszło im to na zdrowie.

„Znane formy świata antycznego, nietylko jednak formy, ale treść, a nawet tematy, zespalają się tutaj, przy bliższem rozpoznawaniu, z chrześcijańską ideologją, z nowożytnem kształtowaniem, słowem jesteśmy w środowisku sztuki, która zewsząd woła setką, tysiącem głosem”

pisał w swojej książce „Wilno” z 1936 r. Jerzy Remer.

Święte Maria Magdalena i Barbara z Nikomedii

Stwory fantastyczne

Stiuk zatytułowany przez Remera „Szatan”.

„Chłopka” (nazwa wg J. Remera)

 

Motywy roślinne, w nich chyba najlepiej widać kunszt włoskich autorów.

Ulica Niemiecka

Uwagę i oko Jana Bułhaka przyciągnął detal na domu przy ul. Niemieckiej. Nie ustaliłem co tam się kiedyś mieściło, ale może ktoś to wie?

Ulica Niemiecka to jedna z najstarszych ulic Wilna. Właśnie tutaj bogaci kupcy z Niemiec budowali swoje pałace. Należała ona do najpiękniejszych i najbogatszych ulic miasta. Tutaj mieściła się Wielka Synagoga. Niestety, inni Niemcy zburzyli synagogę, a władze radzieckie niemieckie pałace…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę