Paszport Witolda Sienkiewicza

Witold Sienkiewicz (1886-1953) to najstarszy syn Wiktora Cezarego Sienkiewicza, starsza od niego była tylko Amelia (1884-1908). Witold urodził się 16 lutego 1886 r. w zaścianku Bakaniszki, potem wraz z rodzicami wędrował po Wileńszczyźnie (Pietraniszki, Ignapol, Antoniszki i w końcu Powiewiórka).

W czasie I wojny był w wojsku, a od jesieni 1918 r. mieszkał w Nowej Wilejce. Szczegóły jego życia poznajemy dzięki wnioskowi o polski dowód osobisty. Akta te zachowały się w Archiwum Państwowym w Wilnie. Poniżej podanie o dowód osobisty.

Wynika z niego, że Witold około 1923 r. mieszkał w Białymstoku.

Ciekawa jest też jego ankieta dołączona do wniosku o paszport. Zgodnie z jej treścią w 1923 r. mieszkał w Nowej Wilejce przy ul. 3 Maja 125 i był kolejarzem.

O zamieszkaniu w Nowej Wilejce świadczy też urzędowe zaświadczenie.

Bardzo ciekawy jest też jego paszport, Witold musiał go przecież zostawić, w końcu to był rosyjski dokument. Zawiera sporo wpisów, jednak po rosyjsku, trudno to odczytać. Natomiast z Białymstokiem związane są wpisy meldunkowe na końcu książki paszportowej. Wynika z nich, że w 1921 r. Witold mieszkał właśnie w tym mieście przy ul. Młynowej 23 i Knyszyńskiej. Przy Młynowej nadal stoją przedwojenne domy, może to gdzieś tam mieszkał Witold z rodziną? W sumie to niedaleko Dworca, może miało to związek z jego pracą? I chyba mieszkał tam do 1923 r., potem przeprowadził się (właściwie chyba wrócił) do Nowej Wilejki.  Poniżej zdjęcia całego paszportu (razem z okładką), jakie otrzymałem z Wilna. Sądzę, że pozostałe strony były po prostu puste, dlatego nie zostały sfotografowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę