Dom Adolfa Sienkiewicza AD 2020

W maju 2019 r. pisałem o budowie przez Adolfa Sienkiewicza domu przy ul. Głośnej w Górnej Kolonii Wileńskiej. Artykuł jest tutaj: >> W lipcu 2020 r. pojechałem zobaczyć, jak ten dom wygląda.

Podczas kilkudniowej wizyty w Wilnie odwiedziłem także Górną Kolonię Wileńską. Chciałem sprawdzić, czy nadal stoi tam dom zbudowany w 1939 r. przez Adolfa Sienkiewicza, brata mojego dziadka Kazimierza. A może nawet nie tyle, czy stoi (bo to wiedziałem z Google) tylko w jakim jest stanie. I sprawdziłem.

Ulica Głośna to obecnie Garsioji gatve, spokojna uliczka w spokojnej okolicy. Działki są tam dość drogie, okolica uważana jest do „dobrą lokalizację”, jak wyjaśnił nam zaprzyjaźniony Wilnianin. Rzeczywiście, sporo tam nowych inwestycji, a same działki są duże, znacznie większe niż nasze miejskie.

Duża jest także dawna działka Sienkiewiczów przy ul. Głośnej, sądzę, że ma około 2500 m2. Znajdują się na niej stare zabudowania (czy ich resztki) oraz jakaś nowa konstrukcja, zbudowana z drewna (ale chyba budowa nie została dokończona) w tylnej części działki (zdjęcie poniżej). Na końcu znajduje się nawet jakiś staw. Muszę przyznać, że to ładna okolica.

Dom Adolfa to już właściwie ruina, chyba niezamieszkana. Zobaczcie jak wygląda na filmie. Ale z drugiej strony moja córka Julia zauważyła przytomnie, że na drzwiach napisano K+M+B 2020, czyli jednak ktoś tam mieszka? Trawa też wyglądała na ścinaną co jakiś czas. Albo wiec ktoś tam zamieszkuje albo z jakichś powodów tworzy pozory zamieszkiwania. Niestety nie było kogo o to spytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę