Groby na cmentarzu w Nowej Wilejce

O pochówku Wierzinkiewiczów wspominałem już kilkakrotnie. Obecnie groby te to zapewne ostatni ślad po rodzinie. No, może poza pamięcią osób znających osobiście moją Babcię czy ciocię Ancię. Ale to jest ulotne…

Na pokazywanych przeze mnie zdjęciach w innych wpisach widać wyraźnie, że nad grobami stoją dwa pomniki, zaś mogił jest sześć.  Jak to możliwe i w której właściwie mogile kto jest pochowany?

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiłem wspominaną już jakiś czas temu Leonorę Monkeviciene. Pani Leonora wszystko mi narysowała i opowiedziała. Sześć grobów wcale nie znaczy, że w każdym jest ktoś pochowany. Dla ułatwienia naniosłem te wyjaśnienia na mapę z Google, oczywiście w ogóle nie zachowałem skali. Ale mam nadzieję, że jest to czytelne.

Jak trafić na te groby? Otóż jadąc od strony kościoła św. Kazimierza należy wejść przez narożną bramę od strony ulicy Palydowo, a nie prze bramę główną mniej więcej na środku ogrodzenia. Idąc wzdłuż płotu po lewej stronie mija się zbiornik na wodę i śmietnik. Groby Wierzinkiewiczów są po prawej stronie, mniej więcej z 15-17 rzędzie, zaczynają się blisko ścieżki. Poniżej zdjęcie wejścia na cmentarz. Strzałka pokazuje orientacyjne miejsce położenia mogił.

brama na cmentarz

Wobec tego, że są dwa pomniki, niejako „wspólne” (ale nie dla wszystkich), to dla ułatwienia, gdzie kto jest pochowany, ponumerowałem te groby. A zatem:

Mogiła pierwsza – Mieczysław Wierzinkiewicz, brat Babci Jadwigi,

Mogiła druga – Władysława Wierzinkiewicz (druga żona Mieczysława) oraz Andrzej Wierzinkiewicz (syn Władysława z pierwszego małżeństwa),

Mogiła trzecia – Wincenty Wierzinkiewicz (mój pradziadek, ojciec Babci) oraz Anna Wierzinkiewicz (pierwsza żona Mieczysława),

Mogiła czwarta – Elżbieta Wierzinkiewicz (moja prababcia, matka Babci Jadzi)

Mogiła piąta – Anna Wierzinkiewicz (siostra Babci). Uwaga, jej imię nie znajduje się na żadnym z dwóch pomników, ale mam nadzieję, że na krzyżu przy grobie jest tabliczka.

Mogiła szósta – pusta. Tutaj chce być pochowana wspomniana p. Leonora.

położenie grobów

Mam nadzieję, że dzięki tym wyjaśnieniom każdy zainteresowany trafi teraz we właściwe miejsce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę