Witold Sienkiewicz. Bardzo ciekawa ankieta osobowa.

Witold Sienkiewicz. Bardzo ciekawa ankieta osobowa.

Witold był najstarszym synem Wiktora Cezarego i tym samym najstarszym bratem Kazimierza Sienkiewicza, mojego dziadka. Kazimierz urodził się w 1903 r., wówczas Witold miał już 17 lat (rocznik 1886). Czy długo mieszkali razem? Jak dobrze się znali? Tego nie wiemy. Wiemy jednak od kilku dni, że pracowali w tej samej branży i to w podobnym czasie!

Z ustaleń genealoga z Wilna wynika bowiem, że Witold Sienkiewicz pracował na kolei. I pracował tam także Kazimierz, o czym już pisałem.

Bardzo ciekawe informacje zawarte są w otrzymanej przeze mnie ankiecie, a właściwie raczej zdjęciu pierwszej strony. Dokument ten nazywa się Wykaz stanu służby (służbowego?) i został sporządzony około 1925 r. (o czym świadczy notatka w lewym górnym rogu) na potrzeby Dyrekcji Kolei Państwowych w Wilnie.

ankieta osobowa Witolda Sienkiewicza small

Co wynika z tego dokumentu? Przede wszystkim kwestie rodzinne, czyli informacje o żonie i dzieciach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym informacjom (część z nich była już nam wiadoma).

Żoną Witolda była zatem Zofia Tażuszil, urodzona 5 listopada 1889 r. Ślub z Witoldem wzięła w wieku lat 32 – 4 stycznia 1921 r. – zatem dość późno jak na tamte czasy. Ale mimo to przed 40tką (!) zdążyła urodzić aż ośmioro dzieci:

Wanda – 4 stycznia 1922 r., zatem w rocznicę ślubu.

Wacław – 15 czerwca 1923 r., zmarł już 18 sierpnia 1923 r.

Maria – 5 sierpnia 1924 r.

Henryk – 15 stycznia 1926 r., zmarł 9 lipca 1926 r.

Janina – 15 stycznia 1926 r., zatem to bliźnięta!

Teresa Helena – 2 września 1927 r.

Jan Witold – 12 sierpnia 1928 r. (ale nie jest to niestety czytelne).

Zofia Jadwiga  – 29 czerwca 1929 r.

Zachowało się zdjęcie rodziny Witolda z lat 30tych, na którym jest większość jego dzieci. Według mnie Witold na zdjęciu z ankiety jest młodszy. To potwierdza, że zdjęcie rodzinne zostało wykonane po 1930 r. Co więcej, najmłodszy chłopiec na zdjęciu to Jan Witold, ma na nim jakieś 7 lat, zatem to zdjęcie rodzinny Witolda jest z około 1935 r.

Sądzę, że to dość ciekawe informacje dla potomków Marii, Janiny i Zofii, którzy mieszkają w Polsce.

Z ankiety wiemy także, że całą Pierwszą Wojnę Witold służył jako szeregowiec oraz, że nie uczęszczał do szkół. Bardzo jestem ciekaw, jakie informacje są na pozostałych stronach tej teczki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę