Metryka urodzenia Franciszka Sienkiewicza

Właściwie już jakiś czas temu powinienem był napisać, że odnalazłem naszą rodzinę w USA. O tym, że mamy rodzinę za oceanem pisałem już rok temu w tym wpisie >> Ale teraz nawiązałem z nimi kontakt i otrzymałem sporo informacji oraz zdjęć.

Tak jak pisałem w sierpniu 2019 r. – Franciszek miał aż 9 dzieci – nadal żyje Thedore Sienkiewicz, urodzony w 1933 r. w USA. Ale jest też sporo wnuków i prawnuków Franciszka, cały czas uzupełniam dane na MyHeritage.

Nie będę powtarzał informacji o Franciszku (1889-1957), zapewne niedługo o nim napiszę. Dzisiaj jednak wyjaśnię moim amerykańskim krewnym gdzie Franciszek się urodził – uważają oni, że w Wilnie. Tak podawał Franciszek w swoich dokumentach. Prawda jest jednak zupełnie inna i co ciekawe – potomkowie Franciszka mieli ją w zasięgu ręki. Wyjaśnię to nieco niżej.

Oczywiście najpełniejsze informacje o miejscu czy dacie urodzin pochodzą z metryk kościelnych. Właśnie zdjęcia metryk kościelnych otrzymałem z archiwum w Wilnie. Wśród nich były zdjęcia metryk urodzin czy zgonów potomków Michała Józefata (to był brat mojego pra pra dziadka) – w tym Kazimierza (ur. w 1852 r.) oraz dzieci tego Kazimierza. A synem Kazimierza był właśnie nasz Franciszek, który wyemigrował do USA. Poniżej skan tej metryki – chodzi o numer 102.

I po wymianie korespondencji z Danielem Gassert, wnukiem Franciszka, okazało się, że ma on ten sam dokument, z właściwie wypis z niego, typowy dla tamtych czasów. Daniel nie wiedział co to jest ani w jakim języku jest to napisane (polski czy rosyjski). Ale zwróćcie uwagę na numer w pierwszym akapicie: także 102! Są te zatem te same informacje – oryginał i wypis z tego oryginału.

A jaka jest treść tego dokumentu i czy wynika z niego miejsce urodzenia Franciszka? Proszę bardzo:

Wypis z ksiąg metrycznych parafii Korkożyszki , z archiwum Kurii.

Dni 27 listopada 1889 r. w korkożyskim kościele ochrzczone niemowlę imieniem Franciszek przez księdza Franciszka Krzyżewicza, proboszcza. Syn szlachciców Kazimierza i Zuzanny z Domicewiczów Sienkiewiczów, urodzone 10 listopada w folwarku Pocze. Rodzice chrzestni Kazimierz Bukowski z Franciszką Boratyńską, panną.

A na dole dopisek: Dokument został wydany przez Kurię w dnia 16 maja 1912 r dla Franciszka Sienkiewicza, zapłacono 75 kopiejek. Zapewne Franciszek przed wyjazdem do USA pobrał ten urzędowy dokument.

Czyli wszystko jasne: Franciszek Sienkiewicz, szlachcic, urodził się w folwarku Pocze, a nie w Wilnie. To wynika z urzędowego dokumentu.

Pocze to folwark w parafii Korkożyszki, poniżej jest mapa z pokazanym folwarkiem. Niedaleko są i Korkożyszki, a powyżej Powiewiórka, gdzie do 1912 r. mieszkał mój pradziadek z rodziną.

Pocze obecnie to Puociai, malutka osada, dosłownie kilka domów. Tutaj można zobaczyć ma mapie google >>

Wybieram się tam za kilka dni, to raptem 4 kilometry od Powiewiórki, może uda się zdobyć jakieś pamiątki?

Dodam jeszcze, że z Pocze do do Wilna jest prawie 60 km.

Ale dlaczego Franciszek podawał w dokumentach, że urodził się w Wilnie? No cóż, zapewne tak było łatwiej – Wilno to duże miasto i każdy wie, gdzie leży.

Aha, i dla rodziny w USA utworzyłem kategorię Potomkowie Franciszka w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę