Eugenia Sienkiewicz-Przyałgowska. Malarka

Wspomniana w przedostatnim wpisie Eugenia, córka Stanisława, brata Kamili Sienkiewicz (czyli Kamila to jej stryjenka), zainspirowała mnie do pracy niemal detektywistycznej. Skoro Eugenia była malarką, to informacje o niej powinny gdzieś być dostępne.

I rzeczywiście są. Okazuje się nawet, że ma to pewien związek z Toruniem.

W 1996 r. w Toruniu odbyła się wystawa z okazji 50 rocznicy utworzenia Wydziału Sztuk Pięknych na toruńskim Uniwersytecie oraz 200-lecia Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wileńskiego. Z okazji tej wystawy wydano katalog „Kształcenie artystyczne w Wilnie i jego tradycje”. I w tym katalogu znalazłem informacje o Eugenii Sienkiewicz-Przyałgowskiej.

Na wystawie prezentowana był jej obraz pt. „Japonka (portret siostry)” z 1933 r. Poniżej zdjęcie z katalogu, niestety czarno-białe, obraz jest kolorowy. Ta siostra to Stanisława, która wyszła za Władysława Homana.

Najważniejsza jest oczywiście notka biograficzna. Poniżej zamieszczam jej zdjęcie. Wiemy z niej, że Eugenia (urodzona w 1891 r.) wiele lat pobierała nauki rysunku, w Wilnie i w Krakowie. Odnosiła też pewne sukcesy, jak III nagroda za „Portret chłopki” w 1911 r. Malowała i uczyła rysunku, w momencie wybuchu Rewolucji Październikowej mieszkała w Petersburgu, wróciła do polskiego już Wilna w 1923 r. Po 1945 nie malowała. Wg autora notki zmarła w Wilnie około 1966 r. (zagadkę daty jej śmierci wyjaśnił mój Tata, patrz poniżej).

Ale najciekawsze chyba są te informacje: „pozostawiła niepublikowane wspomnienia” oraz „tworzyła portrety rodziny (siostry, męża, wuja)”.

Przecież to zachęta do dalszych poszukiwań!

I oczywiście szukam. Napisałem do Muzeum Sztuki Litwy w Wilnie i okazało się, że mają aż 85 prac Eugenii Przyałgowskiej. Już je zamówiłem i niedługo dostanę. Super!

Do pamiętnika też dotrę. Może będzie coś o rodzinie?

Mój Tato też zabawił się w detektywa i odkrył datę śmierci Eugenii. Okazało się to dość proste w dobie internetu, aż dziwne, że na wileńskiej wystawie w 2014 r. data jej śmierci nadal była nieznana. Tymczasem okazuje się, że Eugenia Sienkiewicz-Przyałgowska zmarła 10.01.1980 r. i pochowana jest na cmentarzu koło kościoła Piotra i Pawła w Wilnie. Tym sposobem Tato, który odnalazł te informacje, przyczynił się do wyjaśnienia kolejnej zagadki.

Ale to nie wszystko.

W tymże katalogu wystawy opublikowany jest portret Eugenii Sienkiewicz-Przyałgowskiej! Obraz ten namalował w 1911 r. Nikołaj Siergiejew-Korobow. Zobaczcie sami.

Czyż Eugenia nie jest podobna do swojej stryjenki Kamili?

 

6 komentarzy do “Eugenia Sienkiewicz-Przyałgowska. Malarka

  1. Szanowny Panie Karolu,

    znalazłam Pana artykuł i potrzebuję pilny kontakt z Panem w sprawie malarki Eugenia Sienkiewicz-Przyałgowska. Proszę podać swego maila.

  2. Dzien dobry. Znam pana Ričarda z Wilna ktury znal i razem meskal s panio Eugenija. Ego babcia razem meskala. On meska v Wilni, ostatne liata Eugenija meskala razem z ego babcio i mama

  3. Szanowny Panie,
    odziedziczyłam po mojej babce, Marii Bohuszewiczowej (1891-1974)przepiękny portret dziada kościelnego, chyba spod kościoła św. św. Piotra i Pawła w Wilnie na Antokolu. Gościom muszę tłumaczyć, że nie jest to mój przodek, dziadek wygląda bardzo nobliwie. Obie panie mieszkały na Antokolu, znały się (może przyjaźniły?) i malowały – moja babcia kiepsko. Zapamiętałam nazwisko, bo znane.
    Pozdrawiam, Katarzyna Billip

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę