Kamila z Sienkiewiczów Narkiewicz herbu Wieniawa

Dzisiejszy wpis to pokłosie „odnalezienia” kolejnych potomków Teodora Piotra Sienkiewicza. Piszę „kolejnych”, bo przecież nawiązałem już kontakt z Bożeną Klimczak-Kaszta (podobnie jak ja prawnuczką Wiktora Cezarego Sienkiewicza), Bożeną Ławrowską (naszym wspólnym przodkiem jest Stefan Sienkiewicz, ojciec Józefa i Anny, o której wywodzi się Bożena; we wpisie z marca 2017 r. jeszcze nieznany) oraz Anną Kłyszyńską (wspólnego mamy Józefa Sienkiewicza, ojca „mojego” Bonifacego i Michała Jozafata Sienkiewicza, od którego pochodzi Anna).

Niedawno zaś, szukając członków rodziny Sienkiewiczów herbu Wenda na MyHeritage natrafiłem na Kamilę z domu Sienkiewicz i jej potomkinię Joannę Narkiewicz-Tarłowską. Dalekie to pokrewieństwo i żeby je wyjaśnić muszę odwołać się gdzieś do XVII wieku.

Najstarszym znanym Sienkiewiczem, niejako naszym protoplastą, jest Teodor Piotr Sienkiewicz herbu Wenda. Pisałem już, że miał on dwóch synów – Jakuba i Zygmunta. Młodszy z braci Jakub (zmarł około 1685 r.) spłodził z kolei Jana i Michała. Jan to wspólny przodek wspomnianych na wstępie dalekich kuzynek i mój. Natomiast Joanna wywodzi się od Michała, jeszcze do niedawna niewiele o nim wiedziałem.

Oznacza to, że naszym wspólnym przodkiem jest Jakub Sienkiewicz herbu Wenda, ojciec Jana i Michała.

Michał Sienkiewicz miał syna Teodora Sienkiewicza (imię zapewne dostał po dziadku, ja swoje drugie imię też mam po dziadku Kazimierzu). Teodor ożenił się z Martą z domu Zyczkowską i z tego związku na świat przyszedł m.in. Andrzej (ur. 1721). Były też zapewne i córki, ale ich tak skrupulatnie w wywodach nie wymieniano. Pozostali synowie pokazani są na drzewie MyHeritage.

Andrzej ożenił się z Agatą z domu Bieniasz. Mieli oni kilkoro dzieci, w tym syna Gabriela Sienkiewicza. Gabrielowi zaś w 1850 r. urodził się Hilary Sienkiewicz (zmarł około 1912 r.), którego żoną była Katarzyna.

I tu docieramy do ostatniego już Sienkiewicza w rodzinie Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej – w 1883 r. na świat przychodzi Kamila (Kamilia) Sienkiewicz (zmarła 8 sierpnia 1941 r.), prababcia Joanny.

Dzięki Joannie o Kamili wiemy już znacznie więcej.

W sierpniu 1904 r. Kamila wychodzi za mąż za Jana Narkiewicza herbu Wieniawa. To zasłużona rodzina, potomkowie uczestników Sejmu Wielkiego, dzięki czemu informacje o Kamili są na stronie poświęconej właśnie temu Sejmowi. Jest tam też drzewo Joanny.

Joanna wyraziła zgodę na pokazanie zdjęć rodziny. Dzięki jej uprzejmości możemy obejrzeć zdjęcie Kamili.

W małżeństwie Jana i Kamili urodziło się czworo dzieci, w tym Konrad Narkiewicz herbu Wieniawa (1909-2002). Synem Konrada i Zofii jest z kolei Zygmunt Narkiewicz (ur. 1951 r.). I właśnie jego córką jest Joanna Narkiewicz-Tarłowska, zresztą moja równolatka (młodsza o 5 miesięcy).

Po wyjściu za mąż za Jana Narkiewicza Kamila Sienkiewicz oczywiście „traci” nazwisko rodowe. Ale do dzisiaj żyją liczni Sienkiewiczowie, którzy są potomkami Stanisława, brata Kamili. To też nasza rodzina i do tego herbu Wenda.

Wracając do Kamili: w czasie II Wojny została zesłana na Syberię, gdzie w 1941 r. zmarła. W archiwum rodzinnym znajdują się jej zapiski z „podróży” – notowane na odwrocie zdjęcia córki nazwy kolejnych stacji (od Wilna do Krasnojarska). Polskie losy. Zdjęcie tych notatek znajduje się w zdjęciu tytułowym. A poniżej awers i rewers tego zdjęcia. Ta młoda dama to Halina Narkiewicz, córka Kamili. Warto pamiętać, że Halina i jej mąż Wacław Szukszta w 2006 r. zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, przyznawanym za ratowanie Żydów w czasie wojny. 

Joanna przysłała mi też wywód szlachecki z 1819 r. przepisany i stylizowany na dokument historyczny. Wstawiłem ten wywód do katalogu Dokumenty, można się z nim zapoznać, pewnie łatwiej to czytać. Warto jednak porównać ten odpis z oryginałem, bo ma kilka błędów. Wywód ten Joanna otrzymała od Zbigniewa Sienkiewicza z Olsztyna, syna Czesława, wnuka Stanisława, prawnuka wspomnianego wyżej Hilarego Sienkiewicza. W Olsztynie mieszkają zatem „nasi” Sienkiewiczowie. A warto pamiętać, że właśnie w Olsztynie po wojnie osiadła rodzina Michała Sienkiewicza (1899-1957), brata mojego dziadka Kazimierza. Michał miał co prawda syna Bogdana, ale on zmarł bezpotomnie w wieku 20 lat, zatem nazwisko nie zachowało się. Ale czy wiedział, że w tym samym mieście mieszkają inni potomkowie Teodora Piotra? Zapewne nie, po wojnie były jednak inne problemy niż szukanie przodków…

Mam nadzieję, że na ten wpis trafią kiedyż żyjący Sienkiewiczowie, potomkowie Stanisława, brata Kamili. Może poznamy dzięki nim jakieś nowe fakty z historii rodziny? W sumie ciekawe jest to, że do tej pory zainteresowanie historią wykazują same kobiety i w dodatku żadna nie nosi nazwiska Sienkiewicz…

4 komentarze do “Kamila z Sienkiewiczów Narkiewicz herbu Wieniawa

  1. Szukam Sienkiewiczow z Augustowa nie wiem czy to wlasciwe miejsce ale widze ze ludzie dostaja sie do Informacji , Moj dziadek Boleslaw Sienkiewicz( ur 09/01/1919) zginol w oblawie Augustowskiej w 1945 mial dwuch braci ktorzy uciekli przed represjami jeden do Angli drugi do USA i siostra Wiktoria, ojciec moj Henryk Sienkiewicz zmarl jak mialem 11 lat nie dalem rady sie nic wiecej dowiedziec, dziadek ozenil sie z Jadwiga Niedzwiecka, wiem ze slub wzieli w Augustowie, ja mieszkam w Kanadzie moze ktos dac jakies instrukcje jak i gdzie szukac , zgory dziekuje

    1. Sławek, niestety, to tylko zbieżność nazwisk – nie mamy rodziny w tamtych stronach. Więcej informacji napisałem w emailu do Ciebie.

  2. W opisie historycznego zdjęcia z trasą wywózki na awersie brakuje nazwiska mojego Ojca – Konrada Jana Narkiewicza, Syna Kamilii starszego o rok od Siostry.
    To zdjęcie jest w moim posiadaniu, podobnie jak cała dokumentacja wywózki Kamilii jako Polki, „dworianki” i „socjalnoopasnoj”. Zdjęcie w cudowny wprost sposób zostało przekazane Rodzinie przez p. Paszkowską, której udało się z łagru Krasnyj wrócić do Polski. Będąc w Domu Starców poszukiwała dzieci Kamilii przez PCK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę