
Wpis dzisiejszy ukazuje się 7 lutego. To właśnie tego dnia, w 1860 roku w Paryżu umiera Karol Kazimierz Sienkiewicz. Dzisiaj przypada 165. rocznica tej śmierci. Z tej okazji pokażę ostatnią (na razie) książkę Karola z Kalinówki z mojej biblioteczki. Pisma Karola Sienkiewicza.
Odezwa po śmierci Karola Sienkiewicza
W dniu 1 marca 1860 r., niespełna miesiąc po śmierci Karola z Kalinówki, ukazuje się w Paryżu odezwa, której celem było rozpoczęcie zbiórki pieniędzy m.in. „Na wydanie, w miarę możliwości, pism pozostałych zmarłego”. Treść odezwy (z omawianej publikacji) poniżej.
Na odezwę odpowiedziało ponad 700 osób, co przełożyło się na zebranie pokaźnej kwoty 6.000 franków („z górą” jak napisano). Pozwoliło to na realizacje dwóch pierwszych celów: ufundowanie mszy oraz nagrobek na cmentarzu Montmorency (o pochówku wspomniałem tutaj >>>).
Pokazywana dzisiaj publikacja jest realizacją trzeciego z celów: wydanie prac Sienkiewicza. Jak wynika ze wstępu do książki planowano dwa tomy: pierwszy z poezją i pracami z okresu młodości, drugi z pracami politycznymi i historycznymi napisanymi już przez dorosłego Sienkiewicza. Na wniosek synów Karola z Kalinówki, którzy napotkali pewne trudności w kompletowaniu materiałów, zmieniono planowaną kolejność i jako pierwsze wydano prace polityczne i historyczne.
Pisma. Prace historyczne i polityczne
Opisane we wstępie do książki wydanie ukazało się w 1862 r. w Paryżu w Księgarni Karola Królikowskiego. W tomie tym, liczącym 476 stron, pomieszczone zostały ważniejsze dzieła Sienkiewicza opublikowane wcześniej, w tym m.in.:
Polska a Rosja. Wstęp: O Słowiańszczyźnie (umieszczone w: Skarbiec historii polskiej t. 2, Paryż 1840 (1842)
Rozprawy historyczne i publicystyczne, wydane w „Kroniki Emigracji Polskiej” 1836-1838; (zawartość: Szlachta polska; Królowie w Polszcze; Dzień 3°maja; Dzień 29°listopada; Dyplomacja emigracji; Powołanie i ważność pism politycznych; Zdanie o Wschodzie; Persja; Środkowa Azja).
Tom ten zawiera ponadto rozprawy ogłoszone z rękopisów Sienkiewicza: Uwagi nad historią polską (1836); O zbawieniu Polski przez okrzyknienie króla. Projekt sejmowy (1831); Gazeta dla ludu. Projekt (1830); Gazeta narodowa polska na emigracji. Projekt (1832); Memoriał polityczny (1833); Stan religii w Polscze (1847); Stan edukacji w Polscze (1847); Wstęp do historii Polski (1860).
Dwa teksty wydają mi się interesujące i jeszcze gdzieś, kiedyś do nich wrócę: Szlachta Polska oraz Królowie w Polszce. Jestem ciekaw co Karol Sienkiewicz sądził o władzy Chrobrego – wszak w tym roku mija 1000 lat od jego koronacji. Myślę, że wykorzystam tę publikację w jakimś wpisie.
Dodam, że zamierzenie synów zostało zrealizowane – w tym samym 1862 r. roku wydane zostały Pisma zawierające ważniejsze dzieła literackie (jeszcze nie posiadam), a z których część została opublikowana w 1888 r., o czym już tutaj pisałem >>>>
Cykl wpisów o Karolu Kazimierzu Sienkiewiczu kończę pokazując wizerunek medalu autorstwa słynnego medaliera Jean-François-Antoine Bovy, który około 1870 r. został wybity ku pamięci Karola Sienkiewicza. Pod tym linkiem można zobaczyć medalion, przechowywany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu (są tam nawet dwie wersje) >>>>>>
Natomiast poniżej zdjęcie tego medalu – zostało ono udostępnione przez p. Przemysława Jana Blocha (ze zbiorów Fundacji Rodziny Blochów w Nowym Jorku). Fotografia to została wykonana przez nieznane bliżej atelier „Michel”, znajdujące się przy rue de Miromésnil 3 i placu Beauveau w Paryżu.