Poszukiwania herbu Wenda. Ciąg dalszy

Jedną z nadal niewyjaśnionych zagadek jest to, jak właściwie wyglądał herb Wenda (Węda) którym posługiwali się nasi przodkowie. O konkurencyjnych teoriach pisałem tutaj:

Herb Wenda czyli właściwie jaki?

Oczywiście każdy może mieć własne zdanie, chociaż ja osobiście uważam, że raczej tak jak u Paprockiego, czyli klasyczne haczyki. Ale trzeba to jeszcze wyjaśnić.

Tymczasem kilka dni temu natrafiałem w sieci na Biuro Genealogiczne „Wenda”. Niewiele się zastanawiając, napisałem o swoich wątpliwościach co do herbu Wenda. Oto jaką otrzymałem odpowiedź od p. Witolda Chaneckiego:

Szanowny Panie

szczerze mówiąc list Pana był dla mnie dużym zaskoczeniem, bo myślałem że tylko dwie rodziny posługiwały się herbem Wenda, to Chryniccy i Chaneccy, z nich Chryniccy już dawno wygaśli.

Herbarz Gajla ma zbyt dużo błędów, kiedy jego księga była jeszcze nieopublikowana zrobiłem mu uwagę o to iż zamieścił mylnie moją rodzinę pod jakimś innym herbem (Went, ze skrzydłami), ale tej pomyłki niestety nie naprawił…

Więc moja rodzina pieczętowała się Wenda (czyli Węda, Chrynicki) jak w blogu na zdjęciu z sygnetem. Cały czas przodkowie mieszkali na Białorusi w pow. Mińskim, właśnie sam też tam się urodziłem i mieszkam.

Wysyłam w załączniku swój herb namalowany na zlecenie malarza i herb z dokumentu 1804 r. moich przodków.

No i okazało się, że przy okazji poszerzyłem czyjąś wiedzę. Do tej pory p. Witold nie wiedział, że również Sienkiewiczowie posługiwali się tym samym herbem co jego rodzina.

Ale wynika z tego listu, że herb Wenda i Chrynicki to jest właściwie to samo. Jeżeli zatem Wenda równa się Chrynicki to wygląda tak, jak na wspomnianym przez p. Witolda dokumencie z 1804 r. (poniżej). Wspomniany w liście wizerunek wykonany przez malarza jest w obrazku tytułowym wpisu.

Dokument ten powtarza legendę herbową o dzielnym żołnierzu, który pojmał wroga, czyli odwołuje się do Paprockiego.

A przy okazji pokażę, że używanie przez Sienkiewiczów herbu Wenda jest potwierdzone także w innych dokumentach, nie tylko w wywodach. Poniżej fragment alfabetycznego indeksu rodów szlacheckich Guberni Wieleńskiej, którzy potwierdzili szlachectwo w latach 1798-1817. Wskazano w nim herby i powiaty.

Cały wykaz znajduje się pod tym linkiem, należy pobrać plik PDF o nazwie LVIA_F391_ap6_b7(2).pdf  a wpis o naszych Sienkiewiczach jest na stronie 89 (dokument ten umieściłem też na stronie Dokumenty źródłowe). Wpis jest pod datą 14 grudnia 1810 r. Właśnie z tego roku, ale z 14 listopada pochodzi najstarszy znany nam wywód szlachectwa.

W 1810 r. herb nazywa się jeszcze Węda, ale później już Wenda. Obok wpisu znajdują się jakieś dopiski z datami: 1837 i 1843, ale trudno mi orzec co one mogą oznaczać.

Nadal nie wiadomo, jak herb Węda wyglądał…

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 178 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

Leave a Comment