Najstarszym synem Wiktora Cezarego i Scholastyki był Witold Sienkiewicz. Wspominałem o nim w tym wpisie. Ale bliższych danych nie miałem.
Tymczasem, dzięki zaangażowaniu w tworzenie drzewa rodziny na MyHeritage (o tym projekcie będę jeszcze pisał), okazało się, że Tato ma jeszcze przedwojenne zdjęcie rodziny Witolda. A właściwie skan tego zdjęcia:
Mężczyzna z imponującym wąsem to oczywiście sam Witold Sienkiewicz. Urodził się w 1886 r., na tym zdjęciu daję mu jakieś 45 lat, zatem fotografia jest gdzieś z początku lat 30tych XX wieku. Nie wiemy, jakie były losy przedwojenne Witolda, ale po wojnie zamieszkał w Szczecinie i tam też zmarł w 1953 r.
Siedząca po lewej stronie zdjęcia kobieta to jego żona Zofia, z domu Tażuszil. Być może pamiętasz, że nazwisko Tażuszil pojawiło się już na blogu. Tak – matka Scholastyki Sienkiewicz, Małgorzata, była właśnie z Tażuszilów. Szczegóły tutaj.
Zgodnie z duchem czasów również Witold miał całą gromadkę dzieci, a dokładnie 5 córek i syna. Na razie wiem, że córki miały na imię Janina (pierwsza z lewej), Wanda (Wanda, najwyższa, stoi za ojcem), Maria (stoi z prawej strony), Zofia i Teresa (siedzą, patrząc od lewej), zaś jedyny syn to Jan. Kolejność podał mi Piotr Culic, wnuk Zofii. I coś już wiemy:
Córka Marii, po mężu Kłosińskiej, to Elżbieta Krupińska.
Synowie Janiny, po mężu Grzegorczyk, to Leszek Grzegorczyk i Krzysztof Grzegorczyk.
Synowie Zofii, po mężu Culic, to Romuald Culic, Marek Culic i Ireneusz Culic.
Jan miał córkę Ryszardę.
Witam. Przypadkowo znalazłem ten blog. Ciekawi mnie, czy Stanisław Sienkiewicz, ur. prawdopodobnie w 1865, zm. 1929, ktory mieszkał w Czerwonym Dworze przy mieście Wilno, gmina Rzesza (parafia kiedyś Werki) coś Panu mówi? Czy to osoba zupełnie z innego rodu? Bo ludzi o takim nazwisku na Wileńszczyźnie jest niemalo, ale ciekawi mnie wyżej wymieniona osoba.
Waldemar, na razie nic mi to nie mówi, ale mam do opisania jeszcze około 100 Sienkiewiczów, wymienionych w wywodach oraz dokumentach. Możliwe zatem, że będzie ten Stanisław. Jeżeli jednak była do dalsza gałąź, to do XX wieku nie ustalałem, badania skończyły się na XVII – XVIII wieku
Był to u nas zamożny Pan, miał dużo ziemi. Pracowali tu u niego miejscowi, ale już poumierali, archiwum kościelne nie zachowało się, a więc trudno odnaleźć, skąd pochodzi. Pochowany u nas w Wielkiej Rzeszy, w rej. wileńskim, zdjęcia pomników z naszego cmentarza są w internecie. Jako że ciekawi mnie historia naszego starostwa i osoby z nim powiązane, pragnę odnaleźć przynajmniej z jakiego rodu pochodził itd. Możliwe, że jeżeli odnajdę więcej materiału, będziemy ubiegać się o nazwę ulicy tym nazwiskiem lub w cześć tego imienia.
Ciekawa inicjatywa, poszukam w dokumentach i jutro napiszę, co ustaliłem.