Stefania Zykus, żona Adolfa Sienkiewicza

W jakimś tygodniku przeczytałem wczoraj, że nie warto szukać jak najstarszych przodków, albowiem najciekawsze jest poszukiwanie bocznych gałęzi. I chyba coś w tym jest, właśnie dzięki tym poszukiwaniom poznałem przecież kilka bliższych i dalszych kuzynek, które serdecznie pozdrawiam.

Dzisiaj właśnie taki mały „skok w bok”, czyli przypomnienie żony jednego z braci mojego dziadka Kazimierza – Adolfa. Gwoli ścisłości wyjaśnię tylko, że Wiktor Cezary Sienkiewicz (mój pradziadek) miał 5 synów (Józef zmarł jednak jako dziecko), w tym Adolfa (ur. 1892) oraz Kazimierza (ur. 1903), mojego dziadka.

Adolfa wspominałem już kilka razy, głównie pisząc o jego synu, Mieczysławie, żołnierzu pochowanym w Wałczu. I tam też wspomniałem o jego matce, Stefanii. Wówczas nie mieliśmy o niej większej wiedzy, ale na szczęście w wileńskich archiwach w Rejestrze mieszkańców zachowało się kilka dokumentów dotyczących jej wniosku o dowód osobisty.

Na początek oczywiście sam wniosek, składany w maju 1939 r. Dowiadujemy się z niego, że Stefania urodziła się 29 grudnia 1902 r. w Wilnie, zaś jej rodzicami byli Konstanty Zykus oraz Emilia z Błażewiczów. Stefania nie pracowała („zajęcia domowe”) i mieszkała przy ul. Warszawskiej 6 m. 1. Aż do dnia złożenia wniosku dowodu osobistego nie posiadała. Wg urzędnika wzrost miała średni, twarz owalną. Otrzymała dowód osobisty nr 19400.

Ulica Warszawska znajduje się naprzeciwko mauzoleum Józefa Piłsudskiego na Rossie. W 2016 r. jej nazwę podano również po polsku, jako pierwszej ulicy w Wilnie. Nie obyło się bez protestów. Przy okazji wyjazdu do Wilna musimy sprawdzić, czy tablica nadal stoi.

W teczce z dokumentami znajdowało się jeszcze „poświadczenie do co tożsamości” ze zdjęciem Stefanii.

Ostatni dokument to odpis metryki ślubu. Wynika z niej, że ślub z Adolfem Sienkiewiczem wzięła 22 kwietnia 1923 r. w kościele Wszystkich Świętych w Wilnie. To piękny barokowy kościół, musimy do niego koniecznie zajrzeć.

Stefania i Adolf adoptowali córkę, Walerię, która wyszła za mąż za Kazimierza Fedorczyka. Mieszkali lub mieszkają w Słupsku, mieli córkę, prawdopodobnie Agnieszkę. Może kiedyś (lub jej dzieci) trafi na ten blog?

 

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 196 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

2 komentarze

Leave a Comment