Straty.pl Ciekawa strona z informacjami o Wincentym Wierzynkiewiczu

Ponad dwa lata temu pisałem o wojennych losach Wincentego Wierzynkiewicza, brata mojej Babci Jadwigi. Wpis dostępny jest tutaj:

Wincenty Wierzynkiewicz. Więzień obozu Stalag I A Stabławki

Spekulowałem, że dostał się do niewoli we wrześniu 1939 r. I niedawno dowiedziałem się, kiedy dokładnie to było.

Otóż w jakimś artykule o poszukiwaniu osób zaginionych w czasie II Wojny przeczytałem o stronie www.straty.pl Czytamy tam, że

„Podstawowym celem programu jest zebranie rozproszonych informacji o ofiarach wojny i osobach represjonowanych przez okupanta niemieckiego w latach 1939-1945, przetworzenie ich na wersję elektroniczną oraz stworzenie i udostępnienie bazy danych umożliwiającej wyszukanie informacji o losach konkretnych osób.”

A zatem wszedłem i poszukałem informacji o osobach, które mogły się na takiej liście znaleźć. Wśród nich jest i Wincenty Wierzynkiwicz. Okazuje się, że do niewoli dostał się 21 września 1939 r., zaś wolność odzyskał 3 marca 1944 r. Co więcej, podana jest tam też dokładna data jego śmierci.

W bazie tej figuruje jeszcze Mieczysław Sienkiewicz (uwaga, szukać bez podawania imienia matki), i to w dwóch pozycjach, z różnymi datami śmierci. Być może Tato znajdzie tam kogoś jeszcze?

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 190 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

4 komentarze

 • Joanna Ambroży 03 sierpnia, 2018 06.56 pm

  Witam
  Z niecierpliwością czekam na posty o rodzinie Sienkiewiczów są dla mnie inspiracją do pracy nad historią mojej rodziny.Gratuluje Panu tak wspaniałego zbioru informacji. Niesamowite ile można dowiedzieć się na temat naszej rodziny jeśli tylko potrafimy słuchać opowiadań seniorów i jakimś dziwnym trafem znajdujemy dokumenty potwierdzające naszą historię.
  Życzę wytrwałości pozdrawiam serdecznie Joanna Ambroży (Wieliczko)

  Reply 
  • Karol Sienkiewicz 03 sierpnia, 2018 07.54 pm

   Joanna, bardzo dziękuję za miłe słowa i życzę powodzenia!

   Reply 
 • Henryk Wirzinkiewicz 22 grudnia, 2019 11.08 am

  Można tu się komunikować?

  Reply 
  • Karol Sienkiewicz 22 grudnia, 2019 12.56 pm

   Oczywiście, zapraszam Panie Henryku!

   Reply 

Leave a Comment