Straty.pl Ciekawa strona z informacjami o Wincentym Wierzynkiewiczu

Ponad dwa lata temu pisałem o wojennych losach Wincentego Wierzynkiewicza, brata mojej Babci Jadwigi. Wpis dostępny jest tutaj:

Wincenty Wierzynkiewicz. Więzień obozu Stalag I A Stabławki

Spekulowałem, że dostał się do niewoli we wrześniu 1939 r. I niedawno dowiedziałem się, kiedy dokładnie to było.

Otóż w jakimś artykule o poszukiwaniu osób zaginionych w czasie II Wojny przeczytałem o stronie www.straty.pl Czytamy tam, że

„Podstawowym celem programu jest zebranie rozproszonych informacji o ofiarach wojny i osobach represjonowanych przez okupanta niemieckiego w latach 1939-1945, przetworzenie ich na wersję elektroniczną oraz stworzenie i udostępnienie bazy danych umożliwiającej wyszukanie informacji o losach konkretnych osób.”

A zatem wszedłem i poszukałem informacji o osobach, które mogły się na takiej liście znaleźć. Wśród nich jest i Wincenty Wierzynkiwicz. Okazuje się, że do niewoli dostał się 21 września 1939 r., zaś wolność odzyskał 3 marca 1944 r. Co więcej, podana jest tam też dokładna data jego śmierci.

W bazie tej figuruje jeszcze Mieczysław Sienkiewicz (uwaga, szukać bez podawania imienia matki), i to w dwóch pozycjach, z różnymi datami śmierci. Być może Tato znajdzie tam kogoś jeszcze?

About the Author

Karol Sienkiewicz
Author with 196 posts
More about Karol Sienkiewicz

Related Articles

4 komentarze

Leave a Comment