Groby Adolfa i Stefanii Sienkiewiczów w Słupsku

Groby Adolfa i Stefanii Sienkiewiczów w Słupsku

Pisząc o członkach rodziny ze Słupska (dzięki FB nawiązałem już kontakt z potomkami Jerzego oraz Romanem Sienkiewiczem, niedługo będę o tym pisał) zajrzałem na stronę grobonet słupskich cmentarzy. Przecież w tym mieście pochowany jest Adolf Sienkiewicz (1892-1976), brat mojego dziadka, oraz jego żona, Stefania z domu Zykus (1902-1993).

O Adolfie wspominałem kilka razy, m.in. w tym wpisie:

Adolf Sienkiewicz i wesele Cioci Gosi

Grób Adolfa jest w niezłym stanie, chociaż zdjęcie już nieczytelne.

Również Stefanii poświeciłem osobny wpis:

Stefania Zykus, żona Adolfa Sienkiewicza

Natomiast jej mogiła jest zniszczona. Stefania pochowana jest obok Adolfa, jednak nie ma już tablicy przy pomniku. Trudno powiedzieć co się z nią stało, może leży gdzieś w krzakach? Niestety, w najbliższym czasie nie wybieram się do Słupska i nie mogę tego sprawdzić.

Adolf i Stefania mieli jednego syna, Mieczysława Sienkiewicza, którego grób odnalazłem jakiś czas temu na cmentarzu wojskowym w Wałczu. Poświęciłem mu ten wpis:

Mieczysław Sienkiewicz. VI.2.6.

Stefania i Adolf adoptowali córkę, Walerię, która wyszła za mąż za Kazimierza Fedorczyka.

Czy nadal mieszkają w Słupsku? Mieli oni córkę, prawdopodobnie Agnieszkę. Ale chyba żadna ich rodzina już chyba nie mieszka w Słupsku. Wniosek ten wysnuwam z tego, że od wielu już lat miejsca pochówku Adolfa i Stefanii są nieopłacone. Informuje o tym komunikat na stronie grobonet: „Upłynął termin ważności grobu. Proszę o kontakt z administracją cmentarza.” Kolejnym krokiem byłaby likwidacja tych mogił.  Z drugiej jednak strony na grobach stoją kwiaty i znicze.

No cóż, termin ważności grobu raczej nie może upłynąć. Co najwyżej może minąć okres, za który miejsce było opłacone. Nie mniej jednak postanowiłem opłacić miejsca na kolejnych 20 lat.

Jeżeli ktoś z czytelników wie o mogiłach Sienkiewiczów którym grozi likwidacja z powodu braku opłaty, bardzo proszę o informację. Będziemy starali się temu zaradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę