Księga pamiątkowa dla USA z 1926 r.

Rok 1926 był rokiem szczególnym. W Polsce doszło do antydemokratycznego puczu, zwanego zamachem czy też przewrotem majowym. A tymczasem Stany Zjednoczone świętowały 150. rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości. My niestety nie możemy poszczycić się aż taką ilością rządów demokracji, chociaż Polska istnieje setki lat dłużej niż USA. Ale to wszystko zapewne wina sąsiadów…

W 1926 r. Polacy podarowali narodowi amerykańskiemu monumentalny prezent. Nie chodziło bynajmniej o kolejny pomnik (przypomnę, że np. Statua Wolności to prezent od Francuzów), tylko o 111 tomów zawierających rocznicowe życzenia od 5,5 mln polskich obywateli.

Niedawno ten zbiór został zeskanowany i opisany w taki sposób, żeby można było wygodnie poszukać osób czy miejscowości.

O całym projekcie napisano już sporo, np. tutaj.

Oczywiście musiałem sprawdzić, czy wpisali się jacyś Sienkiewiczowie. Okazuje się, że aż 81 osób o tym nazwisku złożyło swój podpis. Postanowiłem nieco zawęzić poszukiwania i zastosować filtr miejscowości.

Nowa Wilejka

Mój dziadek w 1926 r. miał 23 lata i mieszkał w Nowej Wilejce (wpisałem też Nowo Wilejka). Niestety, z tej miejscowości nie było żadnego wpisu. Samo Wilejka zaś występuje, ale to obecnie Białoruś, więc inne strony.

Wilno

Poszukałem zatem w Wilnie. I okazało się, że pasuje aż 29 rekordów, czyli wpisów osób o tym nazwisku. Wyniki wyszukiwania są tutaj.

Okazuje się, że wszystkie te podpisy pochodzą od uczniów szkół podstawowych (zwanych wówczas powszechnymi) albo gimnazjów, właściwie z terenu całego Wilna. Niestety, w zdecydowanej większości wpisów znana jest tylko pierwsza litera imienia oraz nazwisko, aż w 18tu przypadkach można poznać, że to dziewczynka – Sienkiewiczówna.

Założyłem, że każdy uczeń miał pomiędzy 7 a 17 lat w 1926 r. Zatem musiał urodzić się gdzieś pomiędzy 1909 r. a 1919 (chociaż tych pierwszaków to pewnie będzie najmniej, wiadomo – słabo jeszcze pisali).

Niestety, nic mogłem dopasować do najbliższej rodziny. Witold Sienkiewicz (brat mojego dziadka Kazimierza) miał co prawda kilkoro dzieci, ale wszystkie urodzone po 1922 r. Podobnie Adolf Sienkiewicz, o młodszym rodzeństwie dziadka nie ma co wspominać.

Sprawdziłem też tych, których imiona występują w caJłości: Jerzy, Bronisław, Kazimira, Irena, Wiktoria, Janina, Genowefa – Eugenia (Gienia). Nic.

Potomkowie Ignacego Sienkiewicza

Zastanawiałem się, kto z naszej dalszej rodziny mógł się tam wpisać. Zacząłem szukać wśród dzieci i wnuków Ignacego Sienkiewicza, o którym już kilka razy pisałem.

Okazało się, że jego dzieci są już za stare (w 1926 r. miały ponad 20 lat). Z wnuków pasuje jedynie Zenon Sienkiewicz, ur. w 1917 r. Ale wpisu od Z. Sienkiewicza nie ma.

Potomkowie Czesława Sienkiewicza

Poszedłem więc w inną stronę drzewa, czyli do potomków Czesława Sienkiewicza (ojca Stanisława). Czesław miał syna Tadeusza, czyli T. Sienkiewicza. W Księdze występuje T. Sienkiewicz jako uczeń Państwowego Gimnazjum im. J. Lelewela w Wilnie!! Niestety, okazało się, że Tadeusz urodził się w 1926 r. …

W księdze są podpisy m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego. Czy znajdzie się tam także „nasz” Sienkiewicz? Ta zagadka czeka jeszcze na wyjaśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę