- przez Karol Sienkiewicz
Źródłem informacji o najdawniejszych naszych przodkach są wywody szlacheckie, wielokrotnie przeze mnie już cytowane. Pochodzą one z lat 1810, 1819 i 1820. Dokumenty te zawierają opisy członków rodziny, od najdawniejszego Teodora Piotra Sienkiewicza herbu Wenda.
Drugim źródłem informacji o Sienkiewiczach są schematy wywodowe, które zdobył specjalista z Wilna, badający na nasze zlecenie historię rodziny.
Otrzymałem od niego zdjęcia mikrofilmów, przechowywanych w Archiwum Litewskim. Niestety, materiał ten nie jest idealnie czytelny, ale wiele ciekawostek można z niego ustalić. Mam nadzieję, że niedługo uda mi się na blogu umieścić wszystkie te zdjęcia.
Wszystkie schematy został zebrane w jednej teczce pod sygnaturą 1405, o czym świadczy okłada z archiwum. Treść tych schematów jest jednak różna.
W poniższym schemacie, sporządzonym w języku polskim, a pochodzącym z 1835 r. (o ile dobrze rozumiem zapis na dole) protoplastą rodu jest Jan Sienkiewicz.
W teczce znajdują się też dwa schematy po rosyjsku, wg mnie zostały one sporządzone w różnym okresie i przez inne osoby. Świadczy o tym charakter pisma i inne rozmieszczenie danych. Trudno mi jednak ustalić datę ich sporządzenia.
Jeden z nich jako pierwszego Sienkiewicza wymienia Jerzego Sienkiewicza.
Drugi zaś wskazuje również Jerzego, ale od niego idzie jeszcze linia do góry, jednak nie można ustalić, do kogo się ona odnosi, dokument jest w tym miejscu złączony. Zobaczcie sami.
Te trzy schematy to ogromna ilość informacji, które posłużyły do opracowania drzewa, począwszy od Teodora Piotra. Grubo ponad setka Sienkiewiczów pojawiła się na MyHeritage. Tato wprowadzał te osoby przez kilka tygodni.
W sumie schematy oraz wywody to podstawowe źródło informacji z okresu, z którego nie dysponujemy metrykami urodzin, ślubów czy zgonów.
Pierwszy poradnik dotyczący wywodów i dowodów szlachectwa został wydany w 1832 r. w Petersburgu. Była to praca pod tytułem „Heroldya i porządek otrzymywania od niej utwierdzenia szlachectwa” napisana przez Ignacego Terleckiego (dostępna zresztą na aukcjach, cena wywoławcza około 500 zł). Z jej treścią można na szczęście zapoznać się w Internecie – tutaj jest cała książka. To bardzo ciekawa lektura, warto zapoznać się w wolnym czasie.
Aha, do tych schematów wrócę niedługo, opisując kolejnych Sienkiewiczów.