Poszukiwania fotografii Wiktora Cezarego Sienkiewicza

Od kilku lat nurtuje nas – czyli mojego Tatę i mnie – czy zachowała się gdzieś jakaś fotografia Wiktora Cezarego Sienkiewicza (ur. 1857), czyli naszego dziadka i pradziadka. W sumie to nawet nie wiemy, czy kiedykolwiek zrobiono mu jakąś fotografię (np. zbiorową, rodzinną). Ale musimy to sprawdzić. „Zwyczajne” poszukiwania w Google niczego nie dały, nie ma też żadnych zdjęć w Archiwum w Wilnie (jest dużo akt mojej rodziny, ale żadnego zdjęcia Wiktora, nie ma ich np. przy paszportach), trzeba wymyślić coś innego, czyli zapytać Internet. 

Zatem rozpoczynamy poszukiwania zdjęcia szlacheckiej rodziny Sienkiewiczów z przełomu XIX i XX wieku, mieszkających w okolicach Powiewiórki, Bujwidz, Korkożyszek, Podbrodzia. Dzieci Wiktora Cezarego (tutaj >> jest pełna lista jego dzieci) rodziły się w folwarkach Bakaniszki, Pietraniszki, Ignapol, Antoniszki. Cześć dzieci zmarła i pochowana jest – wraz z Wiktorem – w Powiewiórce.

Liczymy, że nam się uda!

Ślub Wiktora Cezarego Sienkiewicza i Scholastyki Aszemberg

Pierwszym wydarzeniem, gdzie mogło zostać zrobione zdjęcie jest ślub Wiktora Cezarego oraz Scholastyki Aszeberg (Aszemberg) w 1882 r. To okres, kiedy tzw. fotografia ślubna była już popularna. Tutaj >> jest wpis o metryce tego ślubu.

Ślub odbył się w Malatach 2 października 1882 r., z tej okolicy pochodziła rodzina panny młodej, czyli Scholastyki. Gośćmi były na pewno rodziny – Aszemberg oraz Tażuszel (Tażuszil, Teżuszel, Tazuszel) – ze strony Scholastyki oraz Sienkiewiczów i Łukaszewiczów ze strony Wiktora (to nazwisko panieński jego matki). Świadkami byli Szostakowski, Aszemberg i Rynkiewicz.

Piszę o tym dlatego, że fotografia ślubna to była często pamiątka wręczana świadkom albo uczestnikom uroczystości. Może więc u jakiegoś potomka Aszebergów czy Tażuszelów zachowało się zdjęcie tej uroczystości sprzed 140 lat?

Śmierć Wiktora Cezarego

Mój pradziadek zmarł w 1912 r. w Powiewiórce w wieku 55 lat. Żadne z jego dzieci miało jeszcze małżonka w tym okresie. Najstarsza córka Amelia zmarła młodo w 1908 r., najstarszy syn Witold ożenił się z Zofią Tażuszel w 1921 r. Pozostałe dzieci były za młode na zmianę stanu cywilnego. Wiktor nie mógł być zatem na żadnym ślubie swojego dziecka. Ale może w rodzinie Witolda (po wojnie zamieszkał w Szczecinie, tutaj >> jest o tym wpis) zachowały się zdjęcia jego ojca?

Rodzina Aszemberg (Aszeberg, Aszenberg)

Skoro jednak żona Wiktora Cezarego pochodziła z rodziny Aszemberg (bardzo stary i zasłużony ród, którego historia sięga XIII w.) to może brali udział w uroczystościach tejże rodziny? Może byli uczestnikami albo świadkami ślubów?

Siostra Scholastyki Helena Aszemberg – wyszła za mąż za Wiktora Jacuńskiego (zmarł bezdzietnie) a potem około 1890 r. za Stanisława Maciulewicza. Może w tej rodzinie zachowały się jakieś zdjęcia?

Starszy brat Scholastyki – Adolf Aszemberg – ożenił się około 1890 r. z Władysławą. Nadal żyją ich potomkowie! Może u nich znajduje się jakieś tajemnicze zdjęcie ślubne?

Z kolei młodszy brat Renard Aszemberg ożenił się jeszcze w XIX w. z Anną (nazwisko panieńskie nieznane). Może żyją gdzieś potomkowie Renadra?

Poniżej zdjęcie mojej prababci Scholastyki z lat 30tych. Może jest jakieś podobieństwo z okresem jej młodości?

Proszę o pomoc lub sugestie. Na pewno bardzo się odwdzięczę.

Jeden komentarz do “Poszukiwania fotografii Wiktora Cezarego Sienkiewicza

  1. Witam. Poszukuję informacji o rodzinie Franciszka Sienkiewicza ur. 01.01.1874 w Zaścianku Berezówka. Jego rodzicami byli Ksawery Sienkiewicz i Maria Randanowicz. Żoną Franciszka była pochodząca z Oszmiany Stefania Hajdukiewicz (Gajdukiewicz), natomiast jej rodzicami Marcin i Miarianna Bielawska. Podobno Franciszek miał brata Michała. Będę wdzięczna za każdą informację. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę